Dlaczego moje dziecko wymiotuje podczas rozszerzania diety?

Mój 6 i pół miesięczny synek nie chce jesc nic innego oprocz mleka, dodam że ma alergię na mleko krowie. Alergolog zachecil do rozszerzania diety jednak od 3 tygodni próbujemy dzień w dzień i synek ma ciągle odruch wymioty zdarza się ze nawet zwymiotuje, probowalam słoiczków gotowych ale częściej podaje to co ugotuje specjalnie dla niego. Ma takie odruchy na każdą konsystencję robilam już prawie jak woda, lekko płynna papke, gesta papkę i za każdym razem tak sie dzieje że ma odruch wymiotny czy ma wpływ na to podciecie wedzidelka gdy mial 2 miesiace?

Redakcja abcZdrowie

Witam, podcięcie wędzidełka nie powinno mieć negatywnego wpływu na rozszerzanie diety – wręcz przeciwnie, to niepodcięte, za krótkie wędzidełko stwarza takie problemy. Rozszerzanie diety to powolny proces – zaleca się rozpoczęcie go około 6. miesiąca życia niemowlęcia, nie oznacza to jednak, że wraz z przekroczeniem tego wieku, każde dziecko będzie na to gotowe. O gotowości do próbowania nowych smaków mówimy, gdy dziecko: potrafi siedzieć samodzielnie lub na kolanach dorosłego (z podwiniętą miednicą) oraz wykazuje zainteresowanie jedzeniem i nie wypycha go językiem z ust. Gdy powyższe warunki nie zostaną spełnione, być może jest za wcześnie na rozszerzanie diety, ale raz rozpoczętego nie należy przerywać. Zatem sugeruję cierpliwość. Warto nadal proponować dziecku poszczególne składniki na zasadzie próbowania, a nie zastępowania posiłku mlecznego. Nie należy się zrażać, początkowo dziecko zjada mikroilości i nie jest to nic złego, bowiem podstawą żywienia do 1. roku życia dziecka jest mleko. Więcej o rozszerzaniu diety w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/ktore-produkty-podawac-jako-pierwsze-poradnik-rozszerzania-diety-niemowlaka. Odruch wymiotny oraz wypychanie językiem jedzenie to zupełnie naturalne odruchy (w przeciwieństwie do wymiotowania po posiłku), stanowiące między innymi zabezpieczenie dla niemowlęcia przed udławieniem się. Tak jak pisałam – sugerują brak gotowości na rozszerzanie diety, przy czym odruch wymiotny na początku wprowadzania stałych pokarmów może z czasem powoli zanikać. Należy przy tym podkreślić, że dzieci z alergiami pokarmowymi mogą tę gotowość na stałe posiłki osiągać później, nawet między 6. a 8. miesiącem życia. Więcej tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-niemowlat. Oczywiście jeśli obserwuje Pani niepokojące objawy, warto zasięgnąc porady specjalisty – pediatry, fizjoterapeuty lub nawet neurologopedy. Pozwoli to na wykluczenie ewentualnych nieprawidłowości. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.