Co oznacza taki ból gardła po zapaleniu żołądka?

Witam, od ok. połowy września przeszkadza mi ból gardła. Jednego dnia jest ostry, następnego łagodniejszy i tak na przemian co pare dni. Lekarz ciągle mi przepisywał antybiotyki, te nie dały rady a nawet pogarszały sytuację (miałam po nich problemy z przełykaniem). Od 2 tyg. budzę się z coraz to gorszym bólem, gdy wstaję czuję kwaśny posmak w ustach, mam nudności. Pół roku wstecz zdiagnozowano u mnie zapalenie żołądka, wydaje mi się że choroba zaostrzyła się mimo stosowania diety lekkostrawnej, brania leków. Po ostatniej wizycie lekarz zalecił mi wizytę u psychiatry, wedle niego jest to ze stresu. Wizytę kontrolną u gastroenterologa mam na 2 tydzień grudnia. Co mi może być? Co robić, by złagodzić objawy przed wizytą?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

bardzo możliwe, że ból gardła jest spowodowany chorobą refluksową przełyku. Taka dolegliwość pojawia się w wyniku wyrzucania treści żołądka w kierunku przełyku, co powoduje ból i drapanie gardła. Czynniki wpływające na rozwój choroby refluksowej to przede wszystkim nieodpowiednia dieta i silny stres.

Leczenie refluksu polega głównie na zmianie diety na lekkostrawną. Pomocne są również leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego, czyli tzw. inhibitory pompy protonowej.

Zalecamy kontrolę u gastroenterologa w kierunku wykrycia choroby refluksowej.

Więcej informacji o refluksie może Pani znaleźć w przygotowanych materiałach, do których link zamieszczam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-przelyku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-gardla-a-choroby-zoladka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.