Zalecenia dla pacjentów po badaniu endoskopowym
Badanie endoskopowe służy ocenie stanu narządów wewnętrznych. Jakie są zalecenia dla pacjentów po wykonaniu tego badania? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.
Witam,
wspomniany przez Pana lek jest tzw. inhibitorem pompy protonowej, zwyczajowo wykorzystywanym do leczenia refluksu żołądkowo-przełykowego. Choć IPP stosowane są przez pacjentów długoterminowo – nierzadko przez wiele lat, to ryzyko skutków ubocznych takiego zażywania nie jest duże. IPP są szeroko wykorzystywane w leczeniu chorób w celu zahamowania wydzielania kwasu solnego w żołądku. Dokładna charakterystyka inhibitorów pompy protonowej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/ipp-sklad-i-dzialanie-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne.
Natomiast istnieją badania wskazujące związek pomiędzy leczeniem choroby refluksowej za pomocą inhibitorów pompy protonowej a chorobami nerek, serca czy rakiem żołądka. Niedawno również odkryto możliwy związek pomiędzy zażywaniem leków tej grupy i zwiększonym ryzykiem wystąpienia demencji, to jest choroby Alzheimera. Więcej o zagrożeniach ze strony leków IPP pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/osoby-zazywajace-tabletki-na-zgage-bardziej-narazone-na-grozne-choroby.
Myślę, że jeżeli leki zostały Panu zapisane przez lekarza zgodnie z zapotrzebowaniem i przyjmuje je Pan pod kontrolą specjalisty, to ewentualne skutki uboczne związane z demencją starczą nie powinny pojawić się po upływie 4 lat. Jeśli jednak jest Pan zaniepokojony, to warto skonsultować z gastroenterologiem zasadność takiej formy leczenia. Być może przydatna będzie sugestia naszego eksperta, zachęcam do zapoznania się z nią: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/leki-na-refluks-przelyku.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Na co działa taki lek? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mogę w ciąży stosować Helides? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co znaczy przepuklina wślizgowa przełyku? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jaki może być zamiennik dla takiego leku? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy leki IPP osłabiają włosy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy można łączyć zr sobą te dwa leki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy są jakieś zamienniki bez recepty dla tego leku? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy któryś z tych leków mógł zaburzyć działanie antykoncepcji? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy jednorazowe przyjęcie leku Controloc po przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej wpłynie na jej działanie? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Do którego leku powinnam przyjmować lek osłonowy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Osoby zażywające tabletki na zgagę są bardziej narażone na groźne choroby
Na powstanie zgagi wpływa wiele czynników. Jednym...
Leki na zgagę mogą zwiększać ryzyko udaru mózgu
Inhibitory pompy protonowej (IPP) są jak fałszywy...
Zgaga - przyczyny, objawy, leczenie
Zgaga jest subiektywnym odczuciem pieczenia w prze...