Czy refluks żołądka ma związek z pamięcią?

Od kilkunastu już lat choruję na refluks przełyku a od kilku już lat zażywam tabletki(ostatnio) controloc 40mg codziennie rano naczczo a czasem jak jest potrzeba to i jeszcze po południu drugi raz.Niedawno usłyszałem od znajomej która z kolei usłyszała to w jakimś programie tv że właśnie tabletki na refluks mają wpływ na pogorszenie pamięci a od jakiegoś czasu takie właśnie objawy u siebie zauważyłem więc pytam czy może mieć to coś wspólnego czy istnieje jakaś zależność pomiędzy zażywaniem takich tabletek a kłopotami z pamięcią...

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wspomniany przez Pana lek jest tzw. inhibitorem pompy protonowej, zwyczajowo wykorzystywanym do leczenia refluksu żołądkowo-przełykowego. Choć IPP stosowane są przez pacjentów długoterminowo – nierzadko przez wiele lat, to ryzyko skutków ubocznych takiego zażywania nie jest duże. IPP są szeroko wykorzystywane w leczeniu chorób w celu zahamowania wydzielania kwasu solnego w żołądku. Dokładna charakterystyka inhibitorów pompy protonowej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/ipp-sklad-i-dzialanie-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne.

Natomiast istnieją badania wskazujące związek pomiędzy leczeniem choroby refluksowej za pomocą inhibitorów pompy protonowej a chorobami nerek, serca czy rakiem żołądka. Niedawno również odkryto możliwy związek pomiędzy zażywaniem leków tej grupy i zwiększonym ryzykiem wystąpienia demencji, to jest choroby Alzheimera. Więcej o zagrożeniach ze strony leków IPP pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/osoby-zazywajace-tabletki-na-zgage-bardziej-narazone-na-grozne-choroby.

Myślę, że jeżeli leki zostały Panu zapisane przez lekarza zgodnie z zapotrzebowaniem i przyjmuje je Pan pod kontrolą specjalisty, to ewentualne skutki uboczne związane z demencją starczą nie powinny pojawić się po upływie 4 lat. Jeśli jednak jest Pan zaniepokojony, to warto skonsultować z gastroenterologiem zasadność takiej formy leczenia. Być może przydatna będzie sugestia naszego eksperta, zachęcam do zapoznania się z nią: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/leki-na-refluks-przelyku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.