Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 3 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badania w RZS

W przypadku podejrzenia reumatoidalnego zapalenia stawów należy poddać się szczegółowej diagnostyce. Profil reumatyczny to badania, które pozwalają zdiagnozować choroby reumatyczne. Na wszelkie pytanie odnoszące się do badań odpowiada dr n. med. Maria Rell-Bakalarska.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

przepuklina wślizgowa rozworu przełykowego polega na przemieszczeniu się fragmentu żołądka z jamy brzusznej przez otwór w przeponie do klatki piersiowej. Umożliwia to niestety przepuklina rozworu przełykowego, który ma oddzielać przeponę od jamy brzusznej.

Na pojawienie się choroby może mieć wiele czynników: urazy w okolicach jamy brzusznej, wzrost ciśnienia spowodowany kichaniem czy wymiotami i wiele innych. Objawy, jakie daje choroba, czyli np. zgaga, chrypka, a nawet duszności zależne są od stopnia natężenia choroby. Ale także od czynników, które ją wywołały. Na przykład w niektórych przypadkach istotnym elementem leczenia będzie przeciwdziałanie zaparciom czy znaczne zmniejszenie masy ciała u osób otyłych.

Standardowo w leczeniu wykorzystuje się najpierw farmakoterapię, czyli podawanie leków z grupy IPP. O inhibitorach pompy protonowej może Pan przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/ipp-sklad-i-dzialanie-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne.

W sytuacjach gdy powyższe metody zawiodą, podejmuje się leczenie chirurgiczne, zwłaszcza kiedy postępująca choroba grozi powikłaniami. Mam tu na myśli choćby owrzodzenia czy nawet nowotwór przełyku.

Być może zainteresuje Pana także ten materiał: https://zywienie.abczdrowie.pl/jak-leczyc-refluks.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy