Jakie są możliwości leczenia refluksu?

Dzień dobry, po objawach takich jak klucha w gardle, puste odbijanie, cofanie pokarmu, uciążliwe mdłości lekarz stwierdzi refluks. W celu leczenia przepisał mi Mesopral 20 mg rano i Alugastrin na noc. Jakiś czas po przyjęciu tabletki (biorę 5 dzień) czuję dziwne zawroty głowy, słabszy wzrok, ogólne zmęczenie oraz słabość mięśni w rękach i nogach a nawet mam wrażenie jakby mdłości się zwiększyły czy to może być spowodowane przyjmowanymi lekami ? Czy jest inny sposób na leczenie refluksu niż przyjmowanie leków z grupy IPP?
KOBIETA, 39 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

dziękujemy za zadanie pytania i zaufanie do naszego portalu.

Objawy ze strony układu pokarmowego, jak choćby opisane przez Panią mdłości, rzeczywiście mogą występować jako niepożądane przy stosowaniu wymienionych leków. Jednak pozostałe dolegliwości, jak wspomniane zawroty głowy, osłabienie wzroku czy bóle mięśni, nie należą do typowych skutków ubocznych przy kuracji lekiem Mesopral czy Alugastrin. Być może zażywa Pani inne leki, które wchodzą w interakcje z tymi preparatami? Zalecamy skonsultowanie się z lekarzem w celu rozwiązania tego problemu.

Poza stosowaniem przy refluksie inhibitorów pompy protonowej, ważna jest zmiana diety i trybu życia. Należy unikać potraw tłustych, ostro przyprawionych, napojów gazowanych, a także kawy i alkoholu. Zaleca się również rzucenie papierosów. Po szczegółowe informacje najlepiej zgłosić się do specjalisty, który zleci dodatkowe badania i przeprowadzi szczegółowy wywiad. Polecamy również lekturę naszych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-pokonac-refluks-zoladka

https://zdrowie.parenting.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.