Czy oliwa pomoże na refluks?

Dzień dobry.Mam takie pytanie.Mam od jakiegoś czasu refluks przełyk owo-żołądkowy.Czy mogę do diety włączyć spożywanie oliwy z oliwek.Bo czytałem że pomaga?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Refluks żołądkowo-przełykowy to dość uciążliwa choroba, występująca zarówno u mężczyzn, jak i kobiet w każdej grupie wiekowej.

Przypadłość ta może rozwijać się latami, a wpływ na to mogą mieć takie czynniki, jak: predyspozycje genetyczne, nieprawidłowa dieta oraz sposób spożywania posiłków, przyjmowanie niektórych leków, a także choroby współistniejące.

Ogromne znaczenie mają spożywane pokarmy, które potęgują nieprzyjemne objawy, a należą do nich: tłuste i ciężkostrawne posiłki, warzywa, a wśród nich: cebula, pomidory i czosnek, napoje gazowane, owoce cytrusowe, czekolada, kawa i alkohol.

Istnieje natomiast grupa pokarmów, które łagodzą dolegliwości ze strony refluksu, a wśród nich można by wymienić: chude mięso drobiowe i wędliny, ryby, marchew, szparagi, kalafior, ryż, a także dobre jakościowo kasze. Jako dodatek bardzo zalecany jest olej lniany oraz oliwa z oliwek. Neutralizują one treść pokarmową, sprzyjają trawieniu, a dodatkowo obniżają cholesterol.

Przygotowując potrawy, można więc spożywać dobrej jakości oliwy, traktując je jako dodatek do sałatek, składnik sosów, czy do delikatnego smażenia.

Zalecamy jednak konsultację z lekarzem gastrologiem oraz dietetykiem klinicznym. Specjalista pomoże wskazać prawidłową dietę, a także zdecyduje o niezbędnej diagnostyce oraz leczeniu.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

https://portal.abczdrowie.pl/jak-pokonac-refluks-zoladka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.