Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 4 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mogę w ciąży stosować Helides?

Witam. Jestem w 3 miesiącu ciąży, zażywam ,, Helides" na refluks. Czy mogę go dalej stosować w czasie ciąży?
KOBIETA, 28 LAT 5 miesięcy temu

Poród u kobiet zainfekowanych wirusem opryszczki

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

proszę koniecznie skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę, ponieważ z uwagi na brak badań na tej grupie pacjentów, trudno stwierdzić, czy stosowanie esomeprazolu jest bezpieczne. Zazwyczaj sugeruje się, by przynajmniej przez I trymestr ciąży unikać farmakoterapii na tyle, na ile jest to możliwe. Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem na temat leków z grupy IPP: https://portal.abczdrowie.pl/ipp-sklad-i-dzialanie-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne.

Później, w II i III trymestrze, dopuszczalne jest stosowanie leków IPP, inhibitorów pompy protonowej, tylko w przypadku gdy jest to konieczne, czyli np. dolegliwości są nasilone. Odsyłam do odpowiedzi na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zgaga-w-ciazy-a-leki oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-ipp-w-ciazy-jest-bezpieczne.

Zgaga jest ciężkim problemem w ciąży, natomiast jeżeli przed ciążą cierpiała Pani na refluks żołądkowo-przełykowy, to niestety dolegliwości związane z nadkwasotą w ciąży mogą się nasilić. Przyczyniają się do tego hormony ciążowe, stale powiększająca się macica, uciskająca na żołądek, a także inne czynniki. Proszę pamiętać, by poza farmakoterapią, dbać o odpowiednią dietę, a także o spanie we właściwej pozycji – z lekko uniesioną górną częścią ciała.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zgaga-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy