Rozszerzanie diety u wcześniaka

Jestem mama wczesniaka urodzonego w 30 tygodniu ciaży (31.08.2013). Synek karmiony jest piersia. Mam ogromny dylemat, ponieważ żaden lekarz nie jest w stanie jasno MI doradzić kiedy I w jaki sposób konieczne jest rozszerzenie diety. Niedawno moje dziecko skończylo pięć miesięcy wieku urodzeniowego I trzy miesiace wieku korygowanego. Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie. Synek przyjmuje wit D3, 1/2 folik dwa razy w tygodniu, probiotyki oraz żelazo FerrumLek w dawce 3 ml.

Witam,
Wszystko oczywiście zależy od dziecka. Nie ma w tym przypadku tak jasnych zaleceń jak przy dzieciach urodzonych w terminie. Na pewno Pani dziecko jest wrażliwsze i trzeba tak je traktować. Wcześniaki są bardziej podatne na alergię, dlatego należy wstrzymać się nawet do roku z niektórymi produktami. U dzieci karmionych piersią zaleca się rozszerzanie diety po ukończonym 6 miesiącu życia. Należy to robić bardzo spokojnie, obserwować dziecko, nie robić nic na siłę i wbrew woli dziecka. Na początku raz dziennie 1-2 łyżeczki. Zalecam poczekać, aż dziecko skończy 6 miesięcy i zrobić pierwsze próby. Zacząć od przecierów warzywnych jednoskładnikowych (zwykle najpierw marchew, dynia, ziemniak) z dodatkiem oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego następnie wprowadzać przeciery owocowe (np. jabłko). Jeden nowy produkt podajemy przez kilka dni, obserwując czy nie ma reakcji alergicznej. Proszę pamiętać, że czasem zaleca się nawet dzieciom karmionym piersią wcześniejsze rozszerzanie diety, a u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym normą jest rozszerzanie diety po ukończonym 4 miesiącu.
Pozdrawiam i życzę powodzenia