Czy ten poziom ALT jest związany z przebytą infekcją?

Witam, od kilku dni mam wieczorne stany podgorączkowe (37,4) i osłabienie oraz sporadyczny kłujący ból w lewej stronie pod żebrami , wykryto u mnie alat na poziomie 116 (norma do 41) , aspat w normie , enzymy trzustkowe w normie , morfologia w normie , wirusy wątrobowe wykluczone , EBV wykluczone, crp w normie , usg jamy brzusznej bez zmian , lekarz rodzinny zaleca diete lekkostrawną ,a lekarz od usg mówi że niema takiej potrzeby, około 1-1,5 miesiąca temu przechodziłem infekcje wirusową (7-10) dni lekarz mówi że alat może byc przejściowy po infekcji lecz nigdy nie miałem taki okres po chorobie stanów podgorączkowych i osłabienia

Dzień dobry,

oczywiści, że może być z powodowane infekcją wirusową ale także np stosowania niektórych leków oraz innych chorób. Wynik powinien być oceniony w raz z badaniem podmiotowym i przedmiotowym z lekarzem rodzinnym.

Wskazana wizyta u lekarza rodzinnego który bo dokładnym wywiadzie i badaniu fizykalnym zdecyduje o dalszej diagnostyce a w razie konieczności leczenia.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Rozumiemy Pana niepokój związany ze stanem zdrowia. Prawidłowo natomiast, że była już wykonywana pełna diagnostyka pod kątem chorób przewodu pokarmowego. Badania te wykluczyły poważniejsze schorzenia wątroby, jak i innych narządów.

Podwyższony poziom ALT bardzo często utrzymuje się w organizmie po infekcjach wirusowych, również po Covid – 19, jak i bakteryjnych. Wiele również zależy od przyjmowanych leków podczas zakażenia. Preparaty przeciwwirusowe, jak i antybiotyki wpływają w pewnym stopniu na pracę wątroby, mogąc przy tym podwyższać enzymy wątrobowe.

Należy podkreślić, że stan taki bardzo rzadko powoduje objawy somatyczne, więc zazwyczaj o podwyższonych wskaźnikach można dowiedzieć się, wykonując badania krwi.

Poziom ALT powinien stopniowo spadać, a objawy zmęczenia ustępować. W przypadku braku poprawy, zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem internistą, który będzie mógł zdecydować o dalszych krokach postępowania.

Życzymy Panu lepszego samopoczucia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-alt-czym-jest-przebieg

https://portal.abczdrowie.pl/gdzie-jest-watroba-polozenie-wyglad-choroby-objawy

https://portal.abczdrowie.pl/chora-watroba

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.