Kiedy wykonuje się badanie na WZW b?

Witam, Mam pytanie odnośnie wirusowego zapalenia wątroby typu B. Kiedy rutynowo jest przeprowadzane badanie na obecność tego wirusa? Czy ma to miejsce np. przed jakimiś zabiegami hirurgicznymi? Kiedy najczęściej nosiciele dowiadują się o tym? Jaka jest szansa by ktoś był nosicielem tego wirusa np. przez 20 lat i mimo rutynowych badań krwi czy podwyższonych prób wątrobowych nie wiedział o tym? Dziękuję za odpowiedzi.
MĘŻCZYZNA, 40 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy serdecznie,

badanie na wirusowe zapalenie wątroby typu B (HBV) rutynowo wykonuje się w kilku sytuacjach, m.in. u kobiet w ciąży, u dawców krwi i narządów, a także przed niektórymi zabiegami chirurgicznymi, zwłaszcza większymi operacjami czy procedurami wymagającymi przetaczania krwi. Może być również zlecane u osób z podwyższonymi próbami wątrobowymi (ALT, AST) lub przy podejrzeniu chorób wątroby.

Nosiciele HBV często dowiadują się o zakażeniu przypadkowo, np. podczas rutynowych badań, przygotowań do zabiegu lub diagnostyki innych dolegliwości. Zdarza się, że osoba może być zakażona przez wiele lat bez objawów i bez istotnych odchyleń w badaniach wątrobowych, zwłaszcza jeśli wirus znajduje się w fazie nieaktywnej lub organizm skutecznie go kontroluje.

Jeśli ktoś przez 20 lat regularnie wykonywał podstawowe badania krwi, w tym próby wątrobowe, a wyniki były prawidłowe, istnieje możliwość, że HBV nie dawał objawów i nie był aktywny. Jednak najlepszym sposobem na wykluczenie zakażenia jest oznaczenie antygenu HBsAg oraz przeciwciał anty-HBc i anty-HBs, które mogą wykazać obecność infekcji, przebyte zakażenie lub odporność po szczepieniu.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/wirusowe-zapalenie-watroby-typu-b-objawy-i-powiklania

https://portal.abczdrowie.pl/wirusowe-zapalenie-watroby-typu-b

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty