Wirus HBV w 8. tygodniu ciąży

Jestem w 8 tygodniu ciąży i dowiedziałam się, że mam wirusa HBV. Jestem załamana. Wyniki ALT i ASP oraz bilirubiny są w normie. Czy to znaczy, że wątroba nie jest jeszcze zniszczona, a etap choroby jest wczesny? Czy będąc ewentualnym nosicielem wirus nie zagraża mojemu zdrowiu? (układ odpornościowy go nie widzi i nie leczy się nosicielstwa). Czy jestem skazana na powolne niszczenie wątroby skoro układ odpornościowy nie reaguje? Ania

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeśli przyszła mama jest zakażona wirusem zapalenia wątroby typu B, to ryzyko przeniesienia zakażenia na dziecko zależy od tego, czy jest to ostre, czy przewlekłe zapalenie wątroby i jakie jest „stężenie wirusa” we krwi (tak samo jak w innych infekcjach).
Zakażenie wirusem HBV dziecka w okresie ciąży jest bardzo duże (wynosi około 90%). Ryzyko to zwłaszcza zwiększa się przy porodzie, niż przenosi się drogą łożyskową. Niestety geny w tym przypadku nie mają znaczenia, a jedynie aktywność wirusa HBV w Pani organizmie, jego ilość (stężenie we krwi) oraz fakt, czy jest to ostre, czy przewlekłe zakażenie. Jeśli stwierdzono u Pani obecność antygenu powierzchniowego - HBsAg i antygenu wirusa zapalenia wątroby typu B- HBeAg oraz dodatkowo wiremia (poziom wirusa we krwi) jest wysoka ryzyko to niebezpieczeństwo jest bardzo duże.