Analiza wyniku prób wątrobowych

Witam! Ostatnio zrobiłem próby wątrobowe, wyniki badań to: GGTP 49, AST 17, ALT 46, czy takie wyniki mogą świadczyć o nadmiernym spożywaniu alkoholu? Podobno podwyższony jest ALT. Kiedyś popijałem trochę alkohol i zastanawiam się czy nie ucierpiała na tym moja wątroba. Lubie tez tłuste jedzenie jak boczek, golonka. Nie ma w mojej diecie praktycznie w ogole warzyw i owoców.Proszę o odpowiedź czy te wyniki sa bardzo przekroczone, jak mam postępować i do jakiego specjalisty się zwrócić aby podjąc wlasciwe leczenie  aby wyniki wrócily do normy.Będe bardzo wdzięczny za szybką i wyczerpujaca odpowiedź.

Takie wyniki nie wskazują w żaden sposób na uszkodzenie wątroby. Tylko nadmierne nadużywanie alkoholu może wywołać uszkodzenie wątroby i znaczne zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych we krwi powstałych z powodu rozpadu komórek wątrobowych. Niewielkie zwiększenie aktywności transaminaz (np. ALT) może być nawet związane z bardziej obciążającą wątrobę dietą (bogatotłuszczową) lub np. zażywanymi lekami. Dlatego przed badaniem enzymów wątrobowych warto dobę zachować dietę lekkostrawną, bez używek, niepotrzebnych leków i nadmiernego wysiłku fizycznego.

Magdalena Mroczek

Witam,

próby wątrobowe to badanie, które pozwala na ocenę stanu wątroby poprzez pomiar niektórych parametrów krwi. Enzymy wątrobowe wykorzystywane w tych badaniach to AspAT, AlAT oraz GGTP. Badanie ich stężenia pozwala na diagnozę uszkodzenia wątroby.

ALAT to enzym znajdujący się głównie w komórkach wątroby. W znacznie mniejszych ilościach jest obecny w komórkach mięśni szkieletowych, serca, mózgu i nerek.
AspAT występuje głównie w komórkach serca, ale również mięśni szkieletowych, nerek, mózgu, a także wątroby.

Enzymy te u zdrowego człowieka znajdują się we krwi w bardzo niewielkim stężeniu. Dopiero kiedy komórki ulegną uszkodzeniu, ich stężenie w surowicy wzrasta.

W Pana przypadku poziom enzymów wątrobowych jest nieco podwyższony. Przyczyną tego może być spożycie alkoholu, szczególnie kiedy ma miejsce rzadko, ale w dużych ilościach. Poziom enzymów wątrobowych może być podwyższony zwłaszcza wtedy, kiedy badanie miało miejsce po konsumpcji alkoholu. W takim wypadku próby wątrobowe należy powtórzyć za około 2-3 tygodnie. Poza tym takie wyniki badań mogą być spowodowane przez otłuszczenie wątroby związane z niezdrową dietą i nadwagą. Przy wystąpieniu nadwagi ważne jest, aby waga wróciła do normy. Należy pilnować diety i dołączyć do tego aktywność fizyczną.

Należy zwrócić się do lekarza rodzinnego, wykonać usg brzucha i powtórzyć próby wątrobowe. O dalszej diagnostyce zadecyduje lekarz rodzinny. Wyniki badań są podwyższone, jednak tylko nieznacznie przekraczają normy.