Wyniki badania wątroby i prób wątrobowych

wyniki badaniw wątroby aspat 42 alat 47 ggtp 53 czy mam sie martwic???

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowny panie, ma Pan nieznacznie podwyższone stężenia enzymów wątrobowych. Do pełnej interpretacji wyników istotne są wskazania do ich wykonania i obraz kliniczny (np.czy przed wykonaniem badań nie spożywał Pan alkoholu, czy nie przechodził infekcji wirusowej). Proszę skonsultować wynik z lekarzem zlecającym. Pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Każde z laboratoriów ma własny zakres wartości referencyjnych więc trudno ocenić czy wyniki te mieszczą się w granicach normy. ASPAT i ALAT wydają się jednak nieco podwyższone. Może to byc spowodowane np. spożyciem alkoholu w dniach poprzedzających wykonanie badania, stłuszczeniem wątroby spowodowanym otyłością czy cukrzycą. Na pewno warto skonsultować wynik z lekarzem rodzinnym i powtórzyć badania za jakiś czas.