Jak obniżyć ciśnienie i poziom cholesterolu?

Mam 60 lat. Biorę leki na obniżenie ciśnienia i cholesterolu (dłuższy czas). Robiąc badania wątroby stwierdzono, że mam podwyższone GGT (63), a norma jest 35. Nie piłam i nie piję alkoholu. Mam powiększony brzuch i chyba żołądek. Czy mogę oprócz diety brać Hepatil lub coś innego?

Witam! Z przytoczonych informacji nie wynika jasno jakie parametry były oznaczane. Jeśli badano również aktywność AST, ALT, ALP oraz bilirubiny całkowitej i wszystkie były prawidłowe-izolowane podwyższenie GGTP nie jest bardzo niepokojące - wskazane jest powtórzenie badania za kilka tygodni. Sprawy wyglądają zupełnie inaczej jeśli nieprawidłowe są aktywności/stężenia pozostałych wymienionych parametrów. Warto wykonać USG jamy brzusznej celem oceny miąższu wątroby i dróg żółciowych. Leki, o które Pani pyta nie zaszkodzą, nie przyniosą też spektakularnych efektów. Istotne jest czy nieprawidłowość dotyczy tylko jednego parametru i jak wygląda miąższ wątroby oraz drogi żółciowe. Pozdrawiam