Interpretacja wyników badania USG jamy brzusznej

Wyniki usg. Opis: wątroba na górnej granicy normy wielkości. Echogram miąższu wzmożony, rysunek.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Takie USG wątroby wskazuje na jej zwyrodnienie na tle stłuszczeniowym, powodującym jej nieznaczne powiększanie. Taki stan może wywoływać niewielkie bóle, głównie typu uciskowego w rzucie wątroby, świąd skóry, plamy na ciele oraz w wynikach badań laboratoryjnych podwyższenie aktywności enzymów wątrobowych. Ognisko hypoechogeniczne w wątrobie nad żyłą wrotną jest niegroźnym stanem miejscowego odtłuszczenia miąższu wątroby.
W takim przypadku zalecałbym konsultację hepatologiczną, dietę typu wątrobowego, ubogotłuszczową, leki wzmacniające funkcjonalność miąższu wątroby oraz jej regenerację.