Podwyższony ALAT

Mam podwyższony ALAT. Norma jest do 41, u mnie 54 i GGTP 53 przy normie do 49. Od roku non stop biorę leki na depresję, mam lekką nadwagę, piję alkohol okazyjnie, ale niewiele. Czy mam się czym martwić i bać o swoją przyszłość? To wskazuje na uszkodzenia wątroby czy jej wzmożoną pracę i wystarczy tylko definitywnie zerwać z alkoholem i dalej się leczyć w spokoju?

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Wyniki badań są nieznacznie podwyższone i na dzień dzisiejszy nie jest to powód do niepokoju.

Fakt zażywania leków przeciwdepresyjnych na pewno wpływa na stan funkcjonowania wątroby. Łączenie tak silnych leków z nawet niewielką ilością alkoholu również dodatkowo ją obciąża. Warto więc jest zwrócić na to uwagę.

Pozdrawiam!