Podwyższony ALAT

Mam podwyższony ALAT. Norma jest do 41, u mnie 54 i GGTP 53 przy normie do 49. Od roku non stop biorę leki na depresję, mam lekką nadwagę, piję alkohol okazyjnie, ale niewiele. Czy mam się czym martwić i bać o swoją przyszłość? To wskazuje na uszkodzenia wątroby czy jej wzmożoną pracę i wystarczy tylko definitywnie zerwać z alkoholem i dalej się leczyć w spokoju?

MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu
Lek. Magdalena Szymańska
57 poziom zaufania

Dzień dobry!

Wyniki badań są nieznacznie podwyższone i na dzień dzisiejszy nie jest to powód do niepokoju.

Fakt zażywania leków przeciwdepresyjnych na pewno wpływa na stan funkcjonowania wątroby. Łączenie tak silnych leków z nawet niewielką ilością alkoholu również dodatkowo ją obciąża. Warto więc jest zwrócić na to uwagę.

Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Podwyższony ALAT - co to oznacza?

Witam. Odebrałam wyniki badań, a ponieważ dzień wizyty u lekarza jest odległy, proszę o pomoc w interpretacji wyników: "ALT 86 U/l norma: 10-31 AST 41 U/l norma: 10-31 GGT 65 U/l norma: 5-38 przy czym: LDH 224 U/l morma:135-225 glukoza 98 mg/dl". Dodam, że w 2008 roku miałam usuwany laparoskopowo woreczek żółciowy. Obecnie występują u mnie częste wzdęcia i odbijania. Ważę 95 kg. Mam 42 lata. Pozdrawiam. O czym mogą świadczyć przedstawione wyniki? Czy to coś poważnego i groźnego dla zdrowia? Jak wyglądałoby leczenie i czego dokładnie mogłoby dotyczyć? Czy może to być spowodowane wyższa wagą? Czy otyłość aż tak może wpływać na zdrowie organizmu? A może przyczyna jest zupełnie inna. Proszę o pomoc. Pozdrawiam
KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam serdecznie,

Podwyższone wartości ALAT, ASPAT oraz GGT mogą wskazywać na ostre lub przewlekłe choroby trzustki lub wątroby (infekcje, uszkodzenie w wyniku zażywania leków, działania substancji toksycznych, stłuszczenie itp).

Aby stwierdzić dlaczego u Pani wyniki są przekroczone konieczna jest konsultacja lekarska - najlepiej z internistą lub gastroenterologiem. Lekarz musi mieć możliwość osobistej rozmowy z Panią (wypyta o dolegliwości, zażywane leki, choroby przewlekłe) oraz zbadania Pani. Wskazane byłoby także wykonanie badania USG jamy brzusznej.

Z pewnością nie bez znaczenia jest duża waga. Otyłość sprzyja problemom z wątrobą, trzustką oraz przewodem pokarmowym. Jest dużym czynnikiem ryzyka cukrzycy - u Pani poziom glukozy jest aktualnie w górnej granicy normy, a więc trzeba to obserwować. Konieczna zatem byłaby utrata masy ciała, a poza tym - dieta lekkostrawna. Należy unikać potraw smażonych, wzdymających (np. groch, kapusta, fasola), potraw mącznych oraz słodyczy (pokarmy bogate w cukry proste powodują często wzdęcia). Należy jeść duże ilości warzyw, pieczywo pełnoziarniste, drób i chude mięso. I oczywiście postawić na ruch - co najmniej 3x w tygodniu 30-45 minut ćwiczeń.

Pozdrawiam serdecznie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty