Podwyższony wynik ALAT u 39-latki

Dzień dobry, Bardzo proszę o interpretację wyników. Mam 39 lat, jestem kobietą. Piszę bo martwi mnie bardzo wynik podwyższonego ALAT 38 , a co za tym idzie uszkodzenia wątroby czy stłuszczenia wątroby. Do tego podwyższoną mam jeszcze glukozę 109,9 , cholesterol 222,60. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Nie ma Pani dużych powodów do niepokoju, sugeruję wykonać usg jamy brzusznej z oceną wątroby, powtórzyć AlAt, AspAt, GGTP, bilirubinę całkowitą, pośrednią i bezpośrednią, INR, APTT, lipidogram z rodziałem na frakcje, oraz wykonać OGTT. Najlepiej zgłosić się do lekarza rodzinnego, który na pewno poprowadzi odpowiednio dalszą diagnostykę. Proszę także unikać leków obciążających wątrobę (np. antykoncepcji hormonalnej) i alkoholu.

Podstawowe pytanie. Czy ma Pani prawidłową masę ciała. Wyniki są niepokojące przy prawidłowej masie ciała. Przy nadwadze czy otyłości mogą niestety takie badanie występować. Leczeniem jest unormowanie wagi ciała.