Jak zinterpretować wynik badania krwi?

Witam, pracuję w pogotowiu jako kierowca. Skończyłem szkołę i zmieniam stanowisko na kierowca-ratownik. Wysłano mnie na badania i wszystko przeszedłem bez większych problemów. Odebrałem wyniki badania krwi: Alat 49 (w normie 4-46); Bilirubina całkowita 0,57 (w normie 0,10-1,20); Cholesterol 206 (w normie 120-200); Glukoza 93 (w normie 70-110). Martwi mnie ten Alat, bo nie wiem, co to jest i czy będzie problem, jak pokażę te wyniki lekarzowi, który ma mi wyrazić zgodę na dalszą pracę w pogotowiu. Dodam, że od 1 lipca jestem na bezpłatnym urlopie, a do pracy wracam od 1 października. Przez ten czas czekałem na wyniki egzaminu, który pisałem w czerwcu (gdybym nie zdał, to bym nie miał powrotu). Wakacje więc miałem aktywne, jeżeli chodzi o grilla, alkohol (dużo rodziny do poodwiedzania), no i stres związany z oczekiwaniem na wyniki. Normalnie to tyle co zjadłem i wypiłem przez te 2 miesiące, to można rozpisać na rok. Dodam, że zacząłem również palić papierosy. Pytanie co dalej? Mogę przez tydzień poprawić te wyniki, czy może dać lekarzowi takie, jak mam i powiedzieć co i jak? Pozdrawiam.

Witam serdecznie.
Alat, czyli aminotransferaza alaninowa, to enzym wątrobowy, a przekroczenie normy jest niewielkie. Podniesiony wynik tłumaczy Pana aktywny w ostatnim czasie tryb życia (enzym ten wzrasta w przypadku zapaleń i uszkodzeń wątroby), czyli ciężkostrawne pożywienie, alkohol i stres.
Wyniki nie powinny stanowić problemu, jednak jeżeli ma Pan jeszcze czas i parę dni zapasu przed wizytą, można badanie po prostu powtórzyć (powinno kosztować ok. 5-10 zł) wcześniej przez parę dni stosując zdrową dietę, unikając alkoholu i leków.
Natomiast przekroczony jest również wynik cholesterolu całkowitego - w Pana przypadku pierwszym postępowaniem jest wdrożenie diety ubogocholesterolowej. Warto popracować nad sobą, gdyż zaburzenia lipidowe prowadzą do wielu chorób, z czego najgroźniejszą jest miażdżyca tętnic.
Dieta powinna polegać na ograniczeniu spożycia cholesterolu pokarmowego pochodzącego z produktów pochodzenia zwierzęcego (szczególnie utwardzonych tłuszczy roślinnych oraz produktów powstających na ich bazie: twardych margaryn, tłuszczy cukierniczych, słodyczy, fast-foodów). Powinien Pan również spożywać duże ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (zawartych między innymi w rybach morskich, oleju rzepakowym, sojowym, kukurydzianym, słonecznikowym, lnianym). Konieczne jest także spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, ze względu na antyoksydanty (witaminy E, C, A, flawonoidy) oraz błonnika.
Trzymam kciuki i życzę Panu powodzenia na nowym stanowisku pracy.
Pozdrawiam