Ćwiczę, ale to nie przynosi efektów. Co robić?

Mam 39 lat i ważę 80 kg przy wzroście 164 cm. Od ponad roku ćwiczę 4 razy w tygodniu po godzinie, jednak to nie przynosi efektu. Błagam, co mam robić?

Witam!

Powinna Pani zrobić analizę składu ciała, aby dowiedzieć się, jaki ma Pani procent tkanki tłuszczowej, mięśniowej i wody w ciele. Takie badanie można wykonać w wielu gabinetach dietetycznych. Pozwoli ono określić, jaki jest Pani problem. Warto również zbadać hormony tarczycy, których niedobór może powodować niedoczynność tarczycy. W chorobie tej objawem jest nadwaga.

Najważniejsze jest jednak przeanalizowanie swojego jadłospisu i stylu życia. Jeśli będzie Pani unikać błędów w żywieniu, masa ciała powinna ulec zmniejszeniu.

Posiłki należy spożywać często, co 3-4 godziny. Muszą być one lekkie i małe objętościowo. Powinno się spożywać 4-5 posiłków w ciągu dnia. Między posiłkami nie wolno podjadać. Posiłki powinny być jedzone powoli, aby organizm mógł się nasycić. Proszę zwrócić uwagę na nie przejadanie się. Należy pamiętać o śniadaniu, które jest bardzo ważne, aby przyspieszyć tempo metabolizmu na cały dzień, poprawić koncentrację i pamięć.

Powinna Pani pić duże ilości płynów, przede wszystkim niegazowanej, niesmakowej wody. Może być to również słaba herbata, herbata zielona, czerwona, biała, owocowa lub ziołowa. Należy unikać słodkich i gazowanych napoji, alkoholu, mocnej herbaty i kawy.

Należy zwracać uwagę na to, aby w każdym posiłku znajdował się produkt węglowodanowy złożony. Będą to produkty pełnoziarniste: kasze, pieczywo pełnoziarniste, ciemny ryż, makaron pełnoziarnisty lub warzywa strączkowe. Ważne jest także dostarczanie 5 porcji warzyw w ciągu dnia. Spożywanie ryb przynajmniej 2 razy w tygodniu. Codzienne spożywanie chudych produktów mlecznych: mleko 1,5%, chude lub półtłuste sery twarogowe, od czasu do czasu ser żółty (tłusty), maślanki, kefiry i jogurty naturalne.

Produkty nie powinny być smażone, ale gotowane na parze, pieczone lub duszone. Najlepiej, aby posiłki były urozmaicone, dzięki temu nie znudzą się, a organizm będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki.

Proszę unikać takich produktów, jak: fast foody, słone przekąski, chipsy, słodycze, słodkie bułki, ciasta, ciasteczka oraz gotowe dania. Można je zastąpić: galaretką z owocami, kisielem, batonem z ziarnami i owocami.

Proszę również dalej aktywnie uprawia sport, który nie tylko pomaga w walce z nadwaga, ale również poprawia stan zdrowia i kondycję.

Posiłki powinny być zdrowe i spożywane regularnie. Dzięki temu organizm nie będzie magazynował tłuszczu. Aktywność fizyczna dodatkowo pozwoli na utratę masy ciała i ukształtowanie sylwetki.

Powodzenia i pozdrawiam.