Jak schudnąć prawie 40 kg?

Mam 12 lat (prawie 13), ważę 79,4 kg i mam 168 cm wzrostu. Bardzo chciałabym schudnąć do wagi moich rówieśnic, ważą około 40 kg (chciałabym schudnąć około 47 kg). Nie wiem, co mam robić. Proszę o radę. Z góry dziękuję!

Witam!

Twoja waga na siatkach centylowych wskazuje na ponad 97 centyl. Oznacza to, że masz nadwagę. Jesteś w wieku, kiedy organizm rozwija się i aktywnie rośnie. Zazwyczaj u osób, które się zdrowo odżywiają i uprawiają sport masa ciała ulega wyrównaniu. Nie załamuj się więc! Gdybyś ważyła 40 kg, miałabyś niedowagę, która jest równie niebezpieczna, co nadwaga. Dlatego najważniejsze jest umiarkowanie i mądre, racjonalne odchudzanie się! Optymalna utrata masy ciała to 0,5-1 kg w ciągu tygodnia. Proces odchudzanie jest czasochłonny, ale dzięki temu trwały i bezpieczny!

Zacznij, więc od aktywności fizycznej. Osoby w Twoim wieku powinny się ruszać jak najwięcej i jak najczęściej. Dzięki temu są zdrowe, pełne witalności, szczupłe i szczęśliwe. Minimum to 30 minut ćwiczeń dziennie. Może to być każdy sport, który lubisz. Zrezygnuj ze spędzania wolnego czasu przed telewizorem czy komputerem, zapisz się na zajęcia dodatkowe. Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl.

Upewnij się także, czy nie popełniasz błędów żywieniowych.

Posiłki należy spożywać często, co 3-4 godziny. Muszą być one lekkie i małe objętościowo. Powinno się spożywać 4-5 posiłków w ciągu dnia. Między posiłkami nie wolno podjadać. Posiłki powinny być jedzone powoli, aby organizm mógł się nasycić. Zwróć uwagę na nie przejadanie się. Należy pamiętać o śniadaniu, które jest bardzo ważne, aby przyspieszyć tempo metabolizmu na cały dzień, poprawić koncentrację i pamięć.

Powinnaś pić duże ilości płynów, przede wszystkim niegazowanej, niesmakowej wody. Może być to również słaba herbata, herbata zielona, czerwona, biała, owocowa lub ziołowa. Należy unikać słodkich i gazowanych napoji, alkoholu, mocnej herbaty i kawy.

Należy zwracać uwagę na to, aby w każdym posiłku znajdował się produkt węglowodanowy złożony. Będą to produkty pełnoziarniste: kasze, pieczywo pełnoziarniste, ciemny ryż, makaron pełnoziarnisty lub warzywa strączkowe. Ważne jest także dostarczanie 5 porcji warzyw w ciągu dnia. Spożywanie ryb przynajmniej 2 razy w tygodniu. Codzienne spożywanie chudych produktów mlecznych: mleko 1,5%, chude lub półtłuste sery twarogowe, od czasu do czasu ser żółty (tłusty), maślanki, kefiry i jogurty naturalne.

Produkty nie powinny być smażone, ale gotowane na parze, pieczone lub duszone. Najlepiej, aby posiłki były urozmaicone, dzięki temu nie znudzą się, a organizm będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki.

Unikaj takich produktów, jak: fast foody, słone przekąski, chipsy, słodycze, słodkie bułki, ciasta, ciasteczka oraz gotowe dania. Można je zastąpić: galaretką z owocami, kisielem, batonem z ziarnami i owocami.

Posiłki powinny być zdrowe i spożywane regularnie. Dzięki temu organizm nie będzie magazynował tłuszczu. Aktywność fizyczna dodatkowo pozwoli na utratę masy ciała i ukształtowanie sylwetki.

Pamiętaj, że dieta to styl życia! Jeśli zmienisz nawyki żywieniowe na dobre, na pewno poprawisz nie tylko sylwetkę, ale i humor!

Powodzenia!