Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 1 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy dieta cud istnieje?

Wiele osób, które chciałyby schudnąć, liczą, że w końcu trafią na cudowną dietę. Chcą zrzucić zbędne kilogramy bez zbędnego wysiłku. Czy to możliwe? Obejrzyj film i sprawdź.

Witam!

Twoja waga mieści się na 90 centylu. Oznacza to, że masz prawidłową masę ciała, ale powinnaś zacząć stosować się do prawidłowych nawyków żywieniowych i przede wszystkim ćwiczyć! Jesteś w wieku, kiedy organizm rozwija się i rośnie. Dlatego Twoja waga może ulec szybko zmianie. Jednak, aby w przyszłości uniknąć nadwagi powinnaś:

Spożywać 4-5 posiłków w ciągu dnia, w odstępach czasu co 3-4 godziny. Posiłki powinny być jedzone powoli, aby organizm mógł się nasycić. Nie przejadaj się. Pamiętaj też o śniadaniu, które jest bardzo ważne, aby przyspieszyć tempo metabolizmu na cały dzień, poprawić koncentrację i pamięć.

Dbać o to, aby w każdym posiłku znajdował się produkt węglowodanowy złożony. Będą to produkty pełnoziarniste: kasze, pieczywo pełnoziarniste, ciemny ryż, makaron pełnoziarnisty lub warzywa strączkowe.

Spożywać 5 porcji warzyw w ciągu dnia. Jedz warzywa do każdego posiłku.

Przynajmniej 2 razy w tygodniu jedz ryby.

Codziennie spożywać chude produkty mleczne: mleko 1,5%, chude lub półtłuste sery twarogowe, od czasu do czasu ser żółty (uważaj, bo jest tłusty), maślanki, kefiry i jogurty naturalne.

Zwróć uwagę na to, aby produkty nie były smażone, ale gotowane na parze, pieczone lub duszone. Najlepiej, aby posiłki były urozmaicone, dzięki temu nie znudzą się, a Twój organizm będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki.

Powinnaś też unikać takich produktów, jak: fast foody, słone przekąski, chipsy, słodycze, słodkie bułki, ciast, ciasteczka, słodkie i gazowane napoje oraz gotowe dania. Możesz je zastąpić: galaretką z owocami, kisielem, batonem z ziarnami i owocami.

Pamiętaj też o aktywności fizycznej, która szczególnie w Twoim wieku jest niezbędna dla zdrowia. Codziennie uprawiaj sport, minimum przez 30 minut. Oprócz lekcji wf., ćwicz w domu, na zajęciach dodatkowych czy na dworze. Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl, a dodatkowe informacje na temat zdrowego żywienia na stronach www.abcodchudzanie.pl i www.abcdieta.pl.

Powodzenia!

Dietetyk w poradni dietetycznej JeszFresh w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy