Jak zgubić zbędne kilogramy?

Mam 15 lat, ważę 73 kg i mój wzrost to 172 cm. Ćwiczę już dość długo, ale żadnych rezultatów nie widać, bardzo bym chciała zgubić parę kilogramów, a szczególnie chciałabym mieć płaski brzuch. Powiedzcie mi, jaką dietę mogłabym zastosować i jak ćwiczyć. Dziękuję.

15 LAT ponad rok temu

Witam,

Twoje BMI wynosi 24,7. Oznacza to prawidłową masę ciała na granicy z nadwagą. Sądzę, że zmiana nawyków żywieniowych i regularna aktywność fizyczna powinny Ci pomóc stracić parę kilogramów.

- Proszę spożywać 4-5 posiłków w ciągu dnia, w równych odstępach czasu, co 3-4 godziny. Posiłki powinny być małe, tak aby się nie przejadać. Powinno się jeść powoli, dzięki temu organizm szybciej się nasyci przy zjedzeniu mniejszej porcji.
- Należy unikać białego pieczywa. Można zastąpić je pieczywem razowym, pełnoziarnistym.
- Należy unikać produktów typu fast food, gotowych dań, słonych przekąsek.
- Należy unikać słodkich i gazowanych napoi oraz słodyczy. Można je zastąpić owocem świeżym lub suszonym, galaretką z owocami czy batonem muesli (nie częściej niż raz na tydzień, owoce 2 razy w ciągu dnia).
- Proszę dbać o to, aby w każdym posiłku znajdował się produkt węglowodanowy złożony. Będą to produkty pełnoziarniste: kasze, pieczywo pełnoziarniste, ciemny ryż, makaron pełnoziarnisty lub warzywa strączkowe.
- Powinno się spożywać 5 porcji warzyw w ciągu dnia. Należy jeść warzywa do każdego posiłku.
- Przynajmniej 2 razy w tygodniu powinno się jeść ryby.
- Codziennie należy spożywać chude produkty mleczne: mleko 1,5%, chude lub półtłuste sery twarogowe, od czasu do czasu ser żółty (uważaj, bo jest tłusty), maślanki, kefiry i jogurty naturalne.
- Proszę unikać tłustych wędlin, mięsa czerwonego, tłustych serów (żółty, topiony, pleśniowy), pełnotłustych produktów mlecznych.
- Proszę zwrócić uwagę na to, aby produkty nie były smażone, ale gotowane na parze, pieczone lub duszone. Najlepiej, aby posiłki były urozmaicone, dzięki temu nie znudzą się, a organizm będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki.
- Należy pić duże ilości płynów, głównie wody niegazowanej i niesmakowej - około 2 l. Może być to również słaba herbata, herbata zielona, czerwona, biała, owocowa lub ziołowa.

Równie ważna jest aktywność fizyczna. Przynajmniej 30 minut dziennie. Proszę zajrzeć na stronę www.abccwiczenia.pl, gdzie znajdziesz ciekawe ćwiczenia na mięśnie brzucha i nie tylko.

Pozdrawiam.