Jaką dietę powinnam stosować - nie mogę ćwiczyć

Mam 23 lata, 164 cm wzrostu, ważę po ciąży 83 kg. Chcę schudnąć, ale nie bardzo mi to idzie. Nie jem chleba i słodyczy, które są dla mnie jak nałóg, nie mogę bez nich żyć. Po odstawieniu chleba ziarnistego mam problem z wypróżnianiem. Nie mogę wiele ćwiczyć, ponieważ jestem po operacji lewego stawu biodrowego - panewka biodra - i mam prawostronną przepuklinę odcinka L5. Gdy jeżdżę na rowerze stacjonarnym lub wykonuję ćwiczenia typu brzuszki i inne, dolegliwości się nasilają. Bardzo proszę o pomoc ze względów zdrowotnych, żeby móc chodzić, muszę schudnąć, ale nie wiem jak? Obecnie staram się jeść 5 posiłków, ostatni nie później jak 17.30, i nic nie chudnę.
23 LAT ponad rok temu

Witam!

Powinna Pani wiedzieć, że niewłaściwe jest odstawianie węglowodanów w czasie odchudzania. Ważny jest ich prawidłowy wybór. Rezygnujemy ze słodyczy i pieczywa białego na rzecz pełnoziarnistego, kasz gruboziarnistych, ryżu dzikiego i brązowego, a także makaronu razowego lub gotowanego al dente (na półtwardo).

Jeśli ma Pani problem z wypróżnieniami, to Tm bardziej nie powinna Pani rezygnować z tych produktów! Proszę również pamiętać o warzywach i suszonych owocach (4 na dzień), które również dostarczają duże ilości błonnika niezbędnego do prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. Jeśli je się duże ilości błonnika, należy pamiętać o uzupełnianiu płynów, przynajmniej 2 l wody niegazowanej dziennie.

Codziennie należy dostarczać swojemu organizmowi:
- 5 porcji produktów zbożowych,
- 4 porcje warzyw,
- 3 porcje owoców,
- 2 porcje produktów mlecznych ,
- 2 porcje tłuszczów roślinnych (2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego),
- 1 porcję mięsa, ryby lub ich zamienników (nasiona warzyw strączkowych).

Problem utraty wagi po przebytej ciąży ma wiele kobiet, jednak równie dużo szybko powraca do formy. Uzyskują to dzięki prawidłowym nawykom żywieniowych oraz codziennym ćwiczeniom. W Pani przypadku należy ograniczyć ćwiczenia, jednak mimo to zachęcam do krótkich spacerów z dzieckiem.

Jeśli chodzi o dietę, proszę zacząć stosować kilka podstawowych zasad:
- Proszę spożywać 4-5 posiłków w ciągu dnia, w równych odstępach czasu, co 3-4 godziny. Posiłki powinny być małe, tak, aby się nie przejadać. Powinno się jeść powoli, dzięki temu organizm szybciej się nasyci, przy zjedzeniu mniejszej porcji.
- Należy unikać białego pieczywa, najlepiej zastąpić je pieczywem razowym, pełnoziarnistym.
- Należy unikać produktów typu fast food, gotowych dań, słonych przekąsek.
- Należy unikać słodkich i gazowanych napojów oraz słodyczy. Można je zastąpić owocem świeżym lub suszonym, galaretką z owocami czy batonem muesli (nie częściej niż raz na tydzień, owoce 2 razy w ciągu dnia).
- Proszę dbać o to, aby w każdym posiłku znajdował się produkt węglowodanowy złożony. Będą to produkty pełnoziarniste: kasze, pieczywo pełnoziarniste, ciemny ryż, makaron pełnoziarnisty lub warzywa strączkowe.
- Powinno się spożywać 5 porcji warzyw w ciągu dnia, najlepiej jeść warzywa do każdego posiłku.
- Przynajmniej 2 razy w tygodniu powinno się jeść ryby.
- Codziennie należy spożywać chude produkty mleczne: mleko 1,5%, chude lub półtłuste sery twarogowe, od czasu do czasu ser żółty (uważaj, bo jest tłusty), maślanki, kefiry i jogurty naturalne.
- Proszę unikać tłustych wędlin, mięsa czerwonego, tłustych serów (żółty, topiony, pleśniowy), pełnotłustych produktów mlecznych.
- Proszę zwrócić uwagę na to, aby produkty nie były smażone, ale gotowane na parze, pieczone lub duszone. Najlepiej, aby posiłki były urozmaicone, dzięki temu nie znudzą się, a organizm będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki.

Proszę również pamiętać, że nic nie robi się na siłę. Proces odchudzania trwa dłużej niż przybierania na masie, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i motywację.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty