Czy mam nadwagę? Mam lat 28, wzrost 154 cm i ważę 60 kg. Jak skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów?

Witam,

moja waga to 60 kg. Mam 28 lat i 154 cm wzrostu. Bardzo chciałabym schudnąć, ale nie wiem, jak to zrobić. Myślę, że mam nadwagę - czy to prawda?

Czy ćwiczenia to dobry pomysł? Może polecacie Państwo jakąś dietę? Nie znam szczegółowych zasad zdrowego odżywiania, więc w tym zakresie również prosiłabym o pomoc.

Pozdrawiam

28 LAT ponad rok temu

Witam,

Pani BMI wynosi 25,3. Oznacza to lekką nadwagę. Sądzę, że zmiana nawyków żywieniowych i regularna aktywność fizyczna powinny pomóc Pani stracić parę kilogramów. Powinna Pani ważyć około 6-8 kg mniej. Jeśli jednak dobrze się Pani czuje w swojej wadze, nie ma sensu dążyć do super szczupłej sylwetki. Mimo wszystko zdrowe nawyki żywieniowe powinny być podstawą Pani stylu życia.

- Proszę spożywać 4-5 posiłków w ciągu dnia, w równych odstępach czasu, co 3-4 godziny. Posiłki powinny być małe, tak aby się nie przejadać. Powinno się jeść powoli, dzięki temu organizm szybciej się nasyci, przy zjedzeniu mniejszej porcji.
- Należy unikać białego pieczywa. Zastąpić je pieczywem razowym, pełnoziarnistym.
- Należy unikać produktów typu fast food, gotowych dań, słonych przekąsek.
- Należy unikać słodkich i gazowanych napojów oraz słodyczy. Można je zastąpić owocem świeżym lub suszonym, galaretką z owocami czy batonem muesli (nie częściej niż raz na tydzień, owoce 2 razy w ciągu dnia).
- Proszę dbać o to, aby w każdym posiłku znajdował się produkt węglowodanowy złożony. Będą to produkty pełnoziarniste: kasze, pieczywo pełnoziarniste, ciemny ryż, makaron pełnoziarnisty lub warzywa strączkowe.
- Powinno się spożywać 5 porcji warzyw w ciągu dnia, jeść warzywa do każdego posiłku.
- Przynajmniej 2 razy w tygodniu powinno się jeść ryby.
- Codziennie należy spożywać chude produkty mleczne: mleko 1,5%, chude lub półtłuste sery twarogowe, od czasu do czasu ser żółty (jest tłusty), maślanki, kefiry i jogurty naturalne.
- Proszę unikać tłustych wędlin, mięsa czerwonego, tłustych serów (żółty, topiony, pleśniowy), pełnotłustych produktów mlecznych.
- Proszę zwrócić uwagę na to, aby produkty nie były smażone, ale gotowane na parze, pieczone lub duszone. Najlepiej, aby posiłki były urozmaicone, dzięki temu nie znudzą się, a organizm będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki.
- Należy pić duże ilości płynów, głównie wody niegazowanej i niesmakowej - około 2 l. Może być to również słaba herbata, herbata zielona, czerwona, biała, owocowa lub ziołowa.

Równie ważna jest aktywność fizyczna. Przynajmniej 30 minut dziennie. Proszę zajrzeć na stronę www.abccwiczenia.pl, gdzie znajdzie Pani ciekawe ćwiczenia.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty