Jak mogę schudnąć 8 kg?

Cześć, nazywam się Martyna! Mam 14 lat, 147 cm wzrostu i ważę 55 kg. Jak mogę schudnąć 8 kg, gdy nie jest mięsa z wyjątkiem parówek, jem zupy typu rosół, nie jem warzyw i owoców tylko jabłko?! Pomocy, wszyscy z klasy nazywają mnie pączek, a ja nie chcę. Proszę o rady, a nie chcę stosować diet i leków! Pomocy.

14 LAT ponad rok temu

Twoja masa ciała wskazuje na nadwagę. Nie powinnaś się jednak przejmować tym, co mówią o Tobie inni. W Twoim wieku stosowanie diet odchudzających, które znacznie ograniczają podaż kalorii jest błędem. W ten sposób narażasz swoje zdrowie. Poza tym jesteś w wieku rozwoju i aktywnego wzrostu, dlatego tym bardziej powinnaś spożywać wszystkie produkty w odpowiednich ilościach, aby dostarczyć swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Popełniasz wiele błędów żywieniowych, jednak jeśli je wyeliminujesz i dodasz do tego aktywność fizyczną, powinnaś za jakiś czas uzyskać prawidłową masę ciała. Pamiętaj jednak, że proces spalania tkanki tłuszczowej jest znacznie dłuższy niż przybieranie na kilogramach, dlatego nie załamuj się i bądź zmobilizowana. Stosowanie prawidłowych nawyków żywieniowych to nic trudnego i z pewnością sobie z nimi poradzisz!

Przede wszystkim powinnaś przeczytać artykuły na temat zdrowego odżywiania, aby wiedzieć, co możesz jeść, a czego unikać: http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski, http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia.

Poza tym codziennie powinnaś spożywać:
5 porcji pełnoziarnistych produktów zbożowych - unikaj białego pieczywa oraz tostów pszennych - jedz pełnoziarniste pieczywo, bułki z ziarnami, grahamki, tosty pełnoziarniste, makaron pełnoziarnisty, ryż dziki, brązowy i kasze.

4 porcje warzyw - warzyw nie musisz w żaden sposób ograniczać, ważne jednak, abyś nie dodawała do nich tłustych sosów (może być olej lub oliwa, cytryna, zioła do sałatek i inne zioła). Spożywaj je w każdej postaci - surowej, gotowanej, pieczonej, grillowanej na patelni bez tłuszczu. Dodawaj warzywa do każdego posiłku - na kanapki, jako surówka czy jarzynka.

3 porcje owoców - oznacza to 3 jabłka/3 mandarynki/1,5 pomarańczy/2 szklanki winogron. Nie powinnaś przesadzać z owocami - mają dużo cukru prostego, który w zbyt dużych ilościach magazynuje się w tkance tłuszczowej. Dlatego jedz owoce, ale z umiarem.

2 porcje chudych produktów mlecznych - unikaj tłustych produktów mlecznych oraz serów takich jak: topiony, pleśniowy, żółty (w ograniczonych ilościach) i serów typu fromage - są bardzo tłuste. Jedz chudy lub półtłusty ser twarogowy, ser mozarella oraz ser feta light (od czasu do czasu). Pij jogurty naturalne - 0-2% tłuszczu, kefiry naturalne, maślanki naturalne.

2 porcje tłuszczów roślinnych (2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego) - dodawaj do sałatek, unikaj smażenia na oleju.

1 porcję mięsa, ryby lub ich zamienników (nasiona warzyw strączkowych, jaja) - jedz jak najwięcej ryb (zwłaszcza tłustych ryb morskich), chude mięso (cielęcina) oraz drób bez skóry (prócz kaczki i gęsi). Unikaj podrobów - parówek, pasztetów, salcesonów, kaszanki i tym podobnych produktów.

Jesz zdecydowanie za mało warzyw i produktów z pełnego białka. Sięgaj też częściej po pełnoziarniste pieczywo, kasze i ryż. Nie powinnaś za to spożywać podrobów typu parówki, pasztety czy salcesony. Jedz zupy warzywne, ale robione na wywarach warzywnych bez dodatku mięsa.

Powinnaś też zacząć regularnie ćwiczyć. Codziennie powinniśmy ćwiczyć minimum 30-40 minut lub 3 razy w tygodniu po 1-1,5 godziny. Tylko tak wydajnie spalimy tkankę tłuszczową. Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na naszej stronie www.abccwiczenia.pl.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak mogę schudnąć ok 8-10 kg?

Mam 13 lat i 165 cm wzrostu i ważę ok 69 kg! Wiem, że jestem strasznie gruba! Mam odstający brzuch i grube uda! Pomocy, co mogę zrobić, żeby się tego pozbyć?
13 LAT ponad rok temu

Witam.

Dobrze, gdybyś pozostawała pod opieką dietetyka, co ułatwi Ci wyeliminowanie ewentualnych błędów żywieniowych.
Czy byłaś badana przez lekarza?

Co do wyszczuplania konkretnych partii ciała, najlepsze efekty przynosi ruch.
Polecam Ci zajrzenie do serwisu www.abccwiczenia.pl

Przykładowe ćwiczenia, które możesz wykorzystać do modelowania dolnych partii ciała:

http://portal.abczdrowie.pl/miesnie-ud-posladki-0
http://portal.abczdrowie.pl/przysiad-0
http://portal.abczdrowie.pl/unoszenie-miednicy-w-lezeniu-tylem

oraz górnych:

http://portal.abczdrowie.pl/wahadlo-w-podporze
http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenie-w-podporze-bocznym-na-macie
http://portal.abczdrowie.pl/miesnie-skosne-brzucha

Wszystkie ćwiczenia przeznaczone są dla osób zdrowych, w przeciwnym wypadku, przed ich włączeniem powinnaś skonsultować się z lekarzem.
W związku z Twoim młodym wiekiem, poprawność ich wykonania powinna być nadzorowana przez Twoich rodziców.

Warto, abyś skorzystała także z zajęć na basenie.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Schudnąć 8 kg!

Witam. Mam na imię Paula, mam 15 lat, ważę 68 kg przy wzroście 162! Jestem bardzo nie zadowolona odkąd zaczęłam dorastać bardzo się wstydzę swojej wagi. Chciałbym zaznaczyć,że uprawiam sport codziennie ,gram w koszykówkę. Lecz chciałabym na początek zrzucić 8 kg! Chociażby zacząć od tego. Ciągle stosuję jakieś diety, zrzucam przyznaję, lecz potem znów zaczynam jeść i wracam do swej wagi. Proszę o pomoc. Jaką dietę stosować? Jak się odżywiać?
KOBIETA, 15 LAT ponad rok temu

Witam,

Twoje BMI wynosi 25,95.
Na siatce centylowej odpowiada to dokładnie linii 97 centyla, od której rozpoznaje się otyłość.
Pamiętaj jednak, iż treningi (zwłaszcza intensywne i regularne) doprowadzają do rozwoju tkanki mięśniowej, która jest cięższa od tkanki tłuszczowej.
Oznacza to, że część "nadmiernej masy ciała" może wynikać z rozbudowy muskulatury.
Na pewno nie powinnaś tracić wiary w uzyskanie ładnej sylwetki.
Rośniesz, Twój organizm się zmienia, sylwetka staje się bardziej kobieca.
Po prostu wystrzegaj się nadmiernej ilości słodyczy, fast-foodów i innych kalorycznych przekąsek.
Zamiast nich, możesz chrupać surowe owoce i warzywa.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
-śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
-II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem.
Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły.
Nie można zapominać o śniadaniu.
Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli.
Należy dokładnie żuć każdy kęs.
Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

To, co możesz zrobić to wyeliminować "bomby kaloryczne": cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast-foody, ciasta, ciasteczka, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Jeśli chodzi o jedzenie w szkole, przykładowe zestawy na II śniadanie to:
1. Bułka pełnoziarnista, cienko posmarowana masłem, z plasterkiem chudej wędliny (np. szynki z piersi indyka/kurczaka, szynki gotowanej) i dużą ilością warzyw (mogą być zabrane oddzielnie w zamykanej miseczce, np. papryka, ogórek, pomidor). Warzywa możesz zjadać bez ograniczeń. Do takiego zestawu dobrze jest wypić niskotłuszczowy napój mleczny: kefir, maślankę (o pojemności 150 ml) lub sok wielowarzywny.
2. Jogurt odtłuszczony (150 ml) z muesli (30 g), z dodatkiem owocu (mandarynka/kiwi/pomarańcza/jabłko w ilości ok. 100 g).
3. Baton wielozbożowy z kubeczkiem jogurtu naturalnego, owoc.
4. Jogurt z ziarnami zbóż, owoc.
5. Sałatka wielowarzywna z dodatkiem np. tuńczyka czy porcji chudego mięsa - piersi z indyka, z bułką pełnoziarnistą.

W Twojej diecie codziennie powinno znaleźć się miejsce na:
- warzywa
- owoce
- produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste)
- chude mięso/jaja/nasiona roślin strączkowych (wymiennie)
- mleko i nabiał (mogą być odtłuszczone)
- tłuszcze (masło,margarynę, oleje roślinne).
Piramidę Zdrowego Żywienia znajdziesz pod adresem:http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Itemid=5&lang=pl#piramida dzieci

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty