Chciałabym w końcu schudnąć

Dzień dobry. Jak większość tutaj, mam problem z nadwagą. 1.Mam 15 lat, jestem dziewczyną, ważę 79kg i mam wzrost 167cm. Chodzę do szkoły=uczęszczam na wf (3 razy w tyg), od kilku dni (około 10) ćwiczę w domu brzuszki, przysiady, zamiast isc do sklepu to biegnę. 2. Ostatnio ograniczałam słodycze i jadałam więcej owoców. Nie jem bardzo tłustych rzeczy. 3. Tak, tata mama (kiedyś byli szczupli) dziadkowie, rodzenstwa nie mam. 4. Kiedyś robiłam badania i wynik był poprawny. Byłam też na konsultacji lekarza rodzinnego i powiedział że jest lekka nadwaga. 5.Mój jadłospis wygląda tak: rano około godziny 7:30 jem musli, o około 11-12 jem drugie śniadanie w szkole, zazwyczaj jest to paczka musli (fitella) lub jedna bułka z serkiem topionym. Do domu przychodzę około 14:00 i jem obiad: ziemniaki, kawałek mięsa i sałatka (średnia porcja)/lub zupa(w małej miseczce). Kolacja to zazwyczaj kromka chleba z serem żółtym lub tost. Piję zieloną herbatę z jedną łyżką cukru i wody smakowe. Czasami podjem czekoladę lub paluszki. Kolejny dzień, np. sobota zaczyna się tak: 2 kanapki z pasztetem lub dwa tosty, drugie śniadanie to jogurt. Obiad to zazwyczaj spagetti lub placki ziemniaczane ze śmietaną lub cukrem, a na kolacje kromka z białym serem lub szklanka mleka bananowego +suchar. Nie choruję na żadne choroby przewlekłe. Bardzo chciałabym schudnąć dla siebie, ale nie wiem jak zacząć, marzy mi się waga 60kg.

Witam,

Twoja masa ciała wskazuje na nadwagę, jednak łącząc odpowiednią dietę z aktywnością fizyczną powinnaś powrócić do prawidłowej wagi. Mogą Ci w tym pomóc zalecenia oraz wskazówki dotyczące jedzenia a także odpowiednia motywacja i wytrwałość. W Twoim wieku spadek wagi nie jest rzeczą trudną ani niemożliwą- wystarczy przestawić się na zdrowy styl życia. A więc do dzieła!

Codziennie w Twoim jadłospisie powinno pojawiać się:
5 porcji pełnoziarnistych produktów zbożowych- unikaj białego pieczywa oraz tostów pszennych- jedz pełnoziarniste pieczywo, bułki z ziarnami, grahamki, tosty pełnoziarniste, makaron pełnoziarnisty, ryż dziki, brązowy i kasze

4 porcje warzyw- warzyw nie musisz w żaden spoin ograniczać, ważne jednak abyś nie dodawała do nich tłustych sosów (może być olej lub oliwa, cytryna, zioła do sałatek i inne zioła). Spożywaj je w każdej postaci- surowej, gotowanej, pieczonej, grillowanej na patelni bez tłuszczu. Dodawaj warzywa do każdego posiłku- na kanapki, jako surówka czy jarzynka.

3 porcje owoców- oznacza to 3 jabłka/ 3 mandarynki/ 1,5 pomarańczy/ 2 szklanki winogron. Nie powinnaś przesadzać z owocami- mają dużo cukru prostego, który w zbyt dużych ilościach magazynuje się w tkance tłuszczowej. Dlatego jedz owoce, ale z umiarem.

2 porcje chudych produktów mlecznych- unikaj tłustych produktów mlecznych oraz serów takich jak: topiony, pleśniowy, żółty (w ograniczonych ilościach) i serów typu fromage- są bardzo tłuste. Jedz chudy lub półtłusty ser twarogowy, ser mozarella oraz ser feta light (od czasu do czasu). Pij jogurty naturalne - 0-2% tłuszczu, kefiry naturalne, maślanki naturalne.

2 porcje tłuszczów roślinnych (2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego)- dodawaj do sałatek, unikaj smażenia na oleju

1 porcję mięsa, ryby lub ich zamienników (nasiona warzyw strączkowych, jaja)- jedz jak najwięcej ryb (zwłaszcza tłustych ryb morskich), chude mięso (cielęcina) oraz drób bez skóry (prócz kaczki i gęsi). Unikaj podrobów- parówek, pasztetów, salcesonów, kaszanki i tym podobnych produktów.

Oprócz tego pij duże ilości wody- niegazowanej i niesmakowej (zawiera cukier i substancje sztuczne). Pij herbaty owocowe, zielone czerwone i inne. Soki owocowe rozcieńczaj 1:1 z wodą (mają dużo cukru)
Analizując Twój jadłospis mogę stwierdzić, że jesz za mało warzyw, wybierasz produkty słodkie (museli czasem zawiera dużo cukru- czytaj etykietki), jesz dużo pieczywa białego i tłustych dodatków (ser topiony). Postaraj się zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Dodatkowo pamiętaj o aktywności fizycznej. Codziennie powinniśmy ćwiczyć minimum 30-40 minut lub 3 razy w tygodniu po 1-1,5 godziny. Polecam długie spacery, basen czy jazdę na rowerze. Proszę również zajrzeć na stronę www.abccwiczenia.pl, gdzie znajdziesz ćwiczenia do wykonywania w domu- proste i przyjemne.

Pozdrawiam.