Jak schudnąć z 78 kg do 55/60 kg?

Witam. Mam 16 lat, 179 cm wzrostu, ale dobija mnie moja waga - 78 kg : / Co mam zrobić, żeby osiągnąć wymarzoną dla mnie wagę 55/60 kg? Proszę o radę. Pozdrawiam
16 LAT ponad rok temu

Witam!

Twoje BMI (wskaźnik masy ciała) wynosi 24. Oznacza to, że Twoja waga jest prawidłowa. Powinnaś jednak już teraz zadbać o prawidłowe żywienie, aby w przyszłości uniknąć nadwagi. Pamiętaj jednak, że jesteś w okresie dojrzewania i powinnaś dostarczać swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników ożywczych (białek, tłuszczy i węglowodanów), witamin i składników mineralnych, aby mógł poprawnie funkcjonować i się rozwijać.

Zadbaj więc o to, aby w Twoim codziennym jadłospisie znajdowało się jak najwięcej warzyw (w każdym posiłku) i innych zdrowych produktów. Codziennie jedz 4 porcje pełnoziarnistych produktów zbożowych (pieczywo pełnoziarniste, kasze, ryż brązowy/dziki, makaron razowy/ ugotowany al dente), 2 porcje owoców, 2 porcje produktów mlecznych chudych lub półtłustych (ser biały półtłusty/chudy, twarogowy, mleko o zawartości tłuszczu 1,5%, ser mozarella), 2 porcje tłuszczu (2 łyżeczki oleju) oraz jedna porcja mięsa lub jego zamienników (drób, chude części czerwonego mięsa, ryby, warzywa strączkowe).

Unikaj też tłustych wędlin, kiełbas, mięsa, serów żółtych oraz topionych. Nie spożywaj słodyczy, produktów typu fast food, słodzonych napojów.

Pij duże ilości wody niegazowanej i niesmakowej (około 2 litry dziennie), która nawodni Twój organizm oraz wypełni żołądek, dzięki czemu zmniejszy uczucie głodu.

Istotne znaczenie ma również spożywanie śniadania, które podnosi sprawność umysłu. Powinno być wysokowęglowodanowe, ponieważ właśnie w tym czasie Twój mózg potrzebuje najwięcej tego składnika odżywczego. Śniadanie powinno, więc zawierać: pełnoziarnisty chleb wraz z dodatkiem białkowym (ser/wędlina/ryba) oraz warzywnym lub porcję muesli z mlekiem lub jogurtem.

Przede wszystkim powinnaś zwiększyć swój wysiłek fizyczny. Ruch to najlepsza recepta na zdrowie i wysportowaną sylwetkę, dzięki temu na pewno pozbędziesz się niechcianych kilogramów. Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl.

Pamiętaj jednak, że trwałe i zdrowe odchudzanie jest procesem długotrwałym. W ciągu tygodnia powinno tracić się około 0,5-1 kg, nie więcej!

Pozdrawiam.