Podwyższenie aktywności enzymów ASPAT i ALAT

Regularnie (1 x na miesiąc) badam ALAT i ASPAT - zawsze oscylują w granicach 25-27. Ostatnio skusiłem się na mocne rzeźbienie ciała (trenuję wyczynowo) za pomocą termogeników w tym także i efederyny. Po zakończonej sukcesem "kuracji" (poziom tłuszczu 8%) także zrobiłem kompleksowe badania krwi. Wszystkie wyniki w normie, także ALAT 32 i ASPAT 27. Jako naczelny "hipochondryk" jednak po przeczytaniu Kuracji Oczyszczających Andrzeja Szymańskiego na wszelki wypadek zastosowałem kurację ziołową czyszczącą organizm z leków oraz dodatkowo wzmacniającą kurację czosnkową. Zbadałem krew - wszystko w normie, a tu o dziwo ALAT 64, ASPAT 37. No to atak na wyrównanie LIV 52 4 tabl., Essentialex6, Liver AIDx6. Kontrola za tydzień - wszystkie parametry ok, a ALAT w górę na 70, ASPAT na 52. Kolejny tydzień jeszcze dodałem dodatkowo 4xHeparegen. A tu nic ALAT 70, ASPAT 54. Czy to możliwe, że nadgorliwa kuracja "odtruwająca" + czosnek podniosły poziom enzymów, a dodane leki zamiast obniżyć jeszcze je podwyższyły? Dodam, iż jadam wybitnie lekkostrawnie i regularnie - gotowane mięso, gotowane warzywa - totalna asceza. Jestem także absolwentem po chemii leków - stąd gruntownie znane mi są działania poszczególnych preparatów. Nie umiem jednak zrozumieć - dlaczego miałyby u mnie działać na odwrót?

Podwyższenie aktywności enzymów ASPAT i ALAT nie jest znacząco wysokie i raczej nie świadczy ewidentnie o jakiejś chorobie wątroby tylko podrażnieniu komórek wątrobowych. Zapoznając się z wartościami aktywności enzymów wątrobowych nie należy się przejmować drobnym przekroczeniem norm laboratoryjnych. W przypadku rzeczywistych patologii wątroby wartości te przekraczają normy zazwyczaj kilka-kilkaset razy. Zapewne zastosowanie termogeników, efedryny oraz ziołowej kuracji oczyszczającej skumulowało się i doprowadziło w końcu do zwiększenia aktywności enzymatycznej wątroby. W chwili obecnej radziłbym całkowicie odrzucić stosowanie wszelkich leków, nawet wspomagających funkcję wątroby, zastosować dietę lekkostrawną (beztłuszczową), odrzucić używki (głównie alkohol), unikać stresu i wysiłku fizycznego i po około tygodniu ponownie wykonać kontrolne badania funkcji wątroby. Myślę, że wszelkie parametry laboratoryjne powinny wrócić do normy. Także radzę zmienić laboratorium, w którym wykonywane były poprzednio badania celem porównania wyników. Te wyniki nie wzbudzają zbytniego niepokoju. Trzeba wiedzieć, że nawet stosowanie odżywek może mieć negatywny wpływ na funkcje wątroby. Każdy lek wpływa na funkcje wątroby.

Magdalena Mroczek

Próby wątrobowe to badanie, które pozwala na ocenę stanu wątroby poprzez pomiar niektórych parametrów krwi. Enzymy wątrobowe wykorzystywane w tych badaniach to AspAT, AlAT oraz GGTP. Badanie ich stężenia pozwala na diagnozę uszkodzenia wątroby.

ALAT to enzym znajdujący się głównie w komórkach wątroby. W znacznie mniejszych ilościach jest obecny w komórkach mięśni szkieletowych, serca, mózgu i nerek.
AspAT występuje głównie w komórkach serca, ale również mięśni szkieletowych, nerek, mózgu, a także wątroby.

Enzymy te u zdrowego człowieka znajdują się we krwi w bardzo niewielkim stężeniu. Dopiero kiedy komórki ulegną uszkodzeniu, ich stężenie w surowicy wzrasta.

Przy niektórych głodówkach i dietach może dojść do przejściowego i niewielkiego zwiększenia aktywności enzymatycznej wątroby. Normy mogą być wtedy nieznacznie podwyższone. Może mieć to również miejsce przy przyjmowaniu niektórych leków. Wygląda na to, że w Pana przypadku również doszło do takiej sytuacji. Enzymy wątrobowe powinny jednak powrócić wkrótce do normy. Proszę odstawić wszelkie suplementy, odżywiać sie jak na co dzień i za około 3 tygodnie powtórzyć badania. Można wykonać również dodatkowo badania fosfatazy zasadowej, bilirubiny i GGTP.

Zdarza się też, ze enzymy wątrobowe są nieznacznie podwyższone czasowo bez żadnej uchwytnej przyczyny. Wtedy trzeba po prostu powtórzyć badania za jakiś czas.

W razie gdyby enzymy wątrobowe rosły warto skontaktować siez lekarzem i można wtedy wykonać usg brzucha, co może pomóc w wyjaśnieniu skąd biorą się nieprawidłowości w wynikach badań laboratoryjnych.