Podwyższone ALT w badaniu krwi

Witam serdecznie. Mam 44 lata, mam taki zwyczaj, że co jakiś czas robię sobie gruntowne badania, żeby kontrolować stan swojego zdrowia. Ostatnie badania, jakie zrobiłem to badanie krwi. Niepokoi mnie wynik badania ALT 64 U/I AST 27 U/I. Wskazuje on na podwyższone ALT. Lekarz zasugerował mi, że powinienem zrobić badanie usg jamy brzusznej. Zdenerwowałem się jeszcze bardziej, bo widocznie coś się dzieje złego. Na badanie usg muszę czekać tydzień i do tego czasu chciałbym się czegoś dowiedzieć. Jakie są granice referencyjne wyników badania ALT i czy podwyższone ALT w moim wyniku oznacza już jakąś chorobę? Czy to jest bardzo poważny problem? O czym może świadczyć podwyższone ALT? Wolałbym znać prawdę już teraz. Bardzo proszę o odpowiedzi na moje pytania, bo będę się teraz domyślał nie wiadomo jakich chorób i się zastanawiał. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam Radosław.

Witam!
Wzrost aminotransferaz lub samej aminotransferazy alaninowej (ALT) może mieć wiele przyczyn, jednakże najczęściej związany jest z uszkodzeniem komórki wątrobowej o różnym podłożu. Interpretując każde badanie należy zebrać dokładny wywiad na temat objawów i chorób towarzyszących oraz używek, niezbędne jest również badanie fizykalne. W przypadku przedstawionego wyniku warto wykonać USG jamy brzusznej ze zwróceniem szczególnej uwagi na wątrobę. Do uszkodzenia wątroby może dochodzić głównie pod wpływem alkoholu, infekcji wirusami hepatotropowymi, chorób metabolicznych. Proponuję skonsultować problem z lekarzem rodzinnym lub internistą w celu dalszej diagnostyki. Pozdrawiam serdecznie!

Magdalena Mroczek

ALT czyli fosfataza zasadowa należy do grupy tzw. enzymów wątrobowych. Normalnie jej stężenie w surowicy jest bardzo niewielkie, przy uszkodzeniu komórki wątrobowej enzym wydostaje się na zewnątrz komórki i wtedy w badaniach laboratoryjnych widzimy jego podwyższenie.
Fosfataza zasadowa występuje w wielu organach m.in w kościach, wątrobie i jelitach. Badanie jej poziomu we krwi służy głównie do diagnostyki chorób wątroby i kości.

Każde laboratorium ma inne normy, dlatego proszę sprawdzić, jaka jest norma w Pańskim laboratorium i o ile przekroczony jest wynik. Jeśli jest on tylko nieznacznie ponad normę to nie ma dużych powodów do obaw. Czasami dochodzi do lekkiego podrażniania komórek wątroby. Należy wtedy po prostu powtórzyć badanie za około 2 lub 3 tygodnie. W ciężkich uszkodzeniach wątroby normy są przekroczone kilka do kilkunastu razy.

Normy fosfatazy zasadowej (ALP) w badaniach laboratoryjnych są różna dla różnych grup wiekowych i wynoszą odpowiednio:
noworodki - 50-165 U/l
dzieci - 20-150 U/l
dorośli - 20-70 U/l

W czasie dojrzewania i w ciąży dochodzi do fizjologicznego podwyższenia ALP.
Do podwyższenia ALP w stanach chorobowych dochodzi przy następujących schorzeniach: mononukleozie zakaźnej, w nadczynności przytarczyc, w niedoborach wapnia i fosforu, przy cholestazie, w zaburzeniach wit D oraz przy cholestazie wewnątrz i zewnątrz wątrobowej. Do podwyższenia wartości enzymów wątrobowych może też dojść w stłuszczeniu wątroby, które może być związane z otyłością lub nadwagą.

Podwyższony poziom enzymów wątrobowych wymaga uważnej diagnostyki. Ważny jest też poziom innych enzymów tj. ALAT, ASAT, GGTP czy bilirubiny, które łącznie mogą dawać obraz uszkodzenia wątroby. Kolejnym krokiem diagnostycznym jest badanie usg jamy brzusznej, które może wskazać strukturalne nieprawidłowości wątroby. Warto też zrobić badania w kierunku zakaźnych chorób wątroby takich jak WZW B i WZWC, w przebiegu których również dochodzi do podwyższenia enzymów wątrobowych.

Ogólnie w Pana przypadku norma nie jest znacznie przekroczona, badanie należy powtórzyć. Można wykonać usg jamy brzusznej. O dalszej diagnostyce zadecyduje lekarz, ponieważ ważny jest zawsze stan kliniczny, badanie oraz wywiad. Nie leczy się samych wyników badań, a pacjenta, a podniesienie nieznacznie jednego z parametrów nie musi świadczyć o chorobie.