Co oznacza taki poziom fosfatazy alkalicznej?

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące wyniku fosfatazy alkalicznej. Mój wynik to 109 U/l (norma: 35-104), wszystkie pozostałe wyniki tj. ALT, AST i GGTP wyszły w normie. Mam otyłość, niedokrwistość spowodowaną niedoborem żelaza oraz dość duży niedobór witaminy D (9,5 ng/ml) i kwasu foliowego. Moje pytanie brzmi: czy ten wynik fosfatazy to może być marskość? Mam podstawy do takich obaw. Ale czy faktycznie ten wynik to może być to? Wyczytałam, że to może być od niedoboru witaminy D, ale martwię się tak, że nie mogę spać i jeść.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pani profilaktyczne badania krwi, aby w porę wychwycić ewentualne problemy zdrowotne i ocenić ogólny stan funkcjonowania organizmu. Nie napisała Pani, dlaczego zostały zlecone poszczególne badania, czy choruje Pani na jakieś choroby autoimmunologiczne oraz przyjmuje na stałe pewne leki. To istotne informacje, gdyż wiele czynników może wpływać na wyniki prób wątrobowych.

Fosfataza alkaliczna jest enzymem, który wpływa na mineralizację kości, jest przede wszystkim produkowany w kościach, jelitach i wątrobie. Podwyższenie poziomu tego enzymu dość często występuje przy cholestazie, czyli zatrzymaniu żółci w przewodach żółciowych oraz chorobach wątroby. Często wartość fosfatazy zwiększa się przy chorobach układu kostnego i niektórych nowotworach.

Biorąc pod uwagę wyniki Pani badań, trudno jednoznacznie ocenić przyczynę podwyższonej wartości fosfatazy alkalicznej. Wynik ten nie jest znacznie przekroczony, więc nie powinien mocno niepokoić, jednakże każde odchylenie od norm referencyjnych należałoby skonsultować z lekarzem internistą. Istnieje prawdopodobieństwo, że niedobór witamin D mógłby wpłynąć na podwyższony poziom fosfatazy.

Zważywszy na fakt, że pozostałe próby wątrobowe są w prawidłowych wartościach, można by wykluczyć poważniejsze schorzenia wątroby.

Z racji odległości, trudno jest ocenić Pani stan zdrowia, zalecamy, zatem wizytę u lekarza internisty, aby zdecydował o ewentualnej dalszej diagnostyce.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/fosfataza-alkaliczna

https://zdrowie.parenting.pl/fosfataza-zasadowa-fosfataza-alkaliczna-falk-fal-fz-alp-co-to-jest-normy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.