Podwyższony poziom fosfatazy zasadowej utrzymujący się od ok. 12 miesięcy

Od około 12 miesięcy utrzymuje się w moich wynikach znacznie podwyższony poziom fosfatazy zasadowej ( około 260 U/l przy normie 40-130) wykonałem wiele badań dodatkowych ( próby wątrobowe, wit D, PSA białko całkowite, wapń . Wszystkie wyniki prawidłowe wykazano łagodną Leukopenie oraz Osteotonię. Co powinienem zrobić i jakie badania lub konsultacje były by wskazane?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Czy wykluczono przewlekłą infekcję (gruźlica, grzybica)? Wpływ leków, niewydolność nerek, przewlekłe choroby wątroby i dróg żółciowych (w tym choroby zapalne), czy wykonano RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej. Czy oprócz podwyższonego poziomu ALP pojawiły się jakiekolwiek objawy (bóle, zmiany skórne, trudności z oddychaniem, zmiana charakteru wypróżnień)?
Rozważyć można kontakt z hepatologiem i reumatologiem.