Czy poziom fosfatazy zasadowej powyżej normy w 36. tygodniu ciąży jest groźny?

Witam,

w 36. tygodniu ciąży zrobiłam sobie badania na ALAT, ASPAT i fosfatazę zasadową, gdyż naczytałam się o cholestazie (przez 1 dzień swędziało mnie całe ciało, później swędzenie ustało i w następnym tygodniu znowu przez jeden dzień mnie swędziało, więc poszłam na badania).

ALAT i ASPAT wyszły w normie, natomiast fosfataza 190, czyli ponad normę. Czy to normalne? Czy to może jednak cholestaza i czy w takim wypadku konieczne jest przebywanie w szpitalu? Czy może są na to jakieś leki?

Witam,

świąd skóry w ciąży może świadczyć o cholestazie ciężarnych. W takim przypadku niebędne jest wykonanie badań enzymów wątrobowych: ASPAT, ALAT, oznaczenie poziomu bilirubiny oraz kwasów żółciowych. W ciąży nastepuje fizjolgiczny wzrost stężenia fosfatazy alkalicznej nawet czterokrotnie, więc wynik 190 jest normą w III trymestrze ciąży.

Jeżeli świąd będzie nadal utrzymywał się, to nalezy wykluczyć inne przyczyny np. dermatologiczne, odczyn alergiczny. Zalecane wtedy jest powtórzenie badań ASPAT, ALAT oraz oznaczenie poziomu kwasów żółciowych, gdyż znane są pojedyncze przypadki izolowanego wzrostu kwasów żółciowych.

Powodzenia
Lekarz Oksana Szostak