Zapytaj lekarza

7 4 2 , 4 5 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Profilaktyka udaru mózgu

Udar mózgu, inaczej wylew, jest zespołem objawów klinicznych, które wiążą się z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu. Utrzymuje się on dłużej niż dobę, a u podłoża nie leży inna przyczyna niż naczyniowa. Profilaktyka udaru mózgu w bardzo dużym stopniu pomaga zapobiec jego wystąpieniu.

Forma pokarmu uzależniona jest od stanu pacjenta i jego możliwości względem połykania. Posiłki w formie papkowatej, które będą odpowiednio zbilansowane i podawany w odpowiednich ilościach w większości przypadków mogą być wystarczające. Chory, który będzie odmawiać spożycia posiłków będzie narażony na niedobory. W takim wypadku będą zalecane dodatkowe preparaty, a w stanie pogłębiającego się niedożywienia - zmiana drogi podaży pokarmu.

Dietetyk kliniczny dzieci i dorosłych. Założycielka Centrum Dietetyki Nutrado.
0

Konsystencja pokarmu jaką może przyjmować pacjent z zaburzenia połykania jest ściśle uzależniona od jego możliwości. Na pewno konsystencja gładka i jednorodna jest lepiej tolerowana niż pokarmy stałe lub płynne. Warto zasięgnąć porady neurologopedy, który po zbadaniu i stwierdzeniu co w danym momencie sprawia problem, pokaże jak należy postępować przy posiłkach. Natomiast dietetyk podpowie,jak taką dietę zbilansować. Na pewno, jeżeli nie ma specjalnych wskazań,np.dieta cukrzycowa, należy zadbać o obecność warzyw,owoców, płynów. Warto sięgnąć po dostępne na rynku (w aptekach) suplementy typu Nutridrink Cubitan.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy