Jakie preparaty odżywcze można wprowadzić do diety osoby po udarze?

Witam, Mój dziadek jest po udarze. Wszystkie objawy się ładnie cofneły jednak nadal jest dość słaby. Czy można wprowadzić do jego diety jakieś preparaty odżywcze, które go wzmocnią a nie będą kolidowac z przyjmowanymi lekami? Dodam tylko, że dziadek ma 83 lata i leczy się dodatkowo na zakrzepicę żylną.

Tak, jednak dobór preparatu (diety przemysłowej dostępnej w aptece) będzie zależał od chorób współistniejących. Ponadto dzienna ilość tych preparatów jest uwarunkowana zapotrzebowaniem na energię i występowaniem ewentualnego niedożywienia lub ryzyka niedożywienia. Preparaty te powinny stanowić uzupełnienie diety "normalnej" 1-3 sztuki/dzień. Jeśli u Pana Dziadka występują zaburzenia połykania (zachłystywanie płynami, odchrząkiwanie, kaszel w trakcie picia/jedzenia, uczucie zalegania "czegoś" w gardle) wówczas należy skonsultować chorego z laryngologiem i logopedą. Nie mniej jednak posiłki trzeba przyjmować w pozycji siedzącej. Pokarmy powinny być łatwo strawne, papkowate, o konsystencji kremowej a płyny można zagęścić specjalnym zagęszczaczem do wskazanej przez laryngologa konsystencji.