Jak leczyć wznowę nowotroru plaskonabłonkowego twarzoczaszki?

Witam serdecznie, mój tato choruje na nowotwór plaskonabłonkowy twarzoczaszki. W zeszłym roku przeszedł operację wycięcia guza, po operacji przeszedł serię chemii, później radioterapia. Po ostatnim rezonansie okazuje się, ze jest wznowa dość duża i szybko rośnie. Miejscowi lekarze proponują tylko chemię, chirurdzy szczekowi nie chcą się podjąć kolejnej operacji, ponieważ byłaby bardzo ryzykowna. Co możemy zrobić jeszcze oprócz chemii? Proszę o pilny kontakt w tej sprawie.

W całym procesie leczenia istotne jest uwzględnienie diety, jednak jako czynnika wyłącznie wspomagającego leczenie standardowe (farmakologiczne i chirurgiczne). Profilaktyka niedożywienia stanowi jeden z ważniejszych elementów opieki nad pacjentami onkologicznymi. Proszę monitorować masę ciała Pacjenta, właściwie jakakolwiek niezamierzona utrata masy ciała może świadczyć o ryzyku niedożywienia lub już o niedożywieniu (nie wiemy jaki stan odżywienia prezentuje Pani Tata obecnie). Przyczyn może być wiele od utraty apetytu po problemy z żuciem i połykaniem. Wówczas należy rozważyć w pierwszej kolejności zmianę konsystencji diety na "miękką", kremową, papkowatą i być może uzupełnienie diety specjalnymi dietami przemysłowymi (dostępnymi w aptece), w celu pokrycia zapotrzebowania na energię i inne składniki odżywcze. Jeśli będą trudności z żywieniem doustnym, wówczas proszę skonsultować z lekarzem inną drogę podaży pożywienia.