Przyczyny udaru mózgu

Udar mózgu stanowi 80 proc. wszystkich udarów i jest jednym z powikłań zatorowych chorób serca. Będąc główną przyczyną niesprawności osób po 40 roku życia, stanowi trzecią w kolejności przyczynę zgonów. O przyczynach powstawania udaru mózgu, opowiada prof. Janina Stępińska, kardiolog.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie.Właściwa dieta po udarze jest bardzo ważna. Chory po udarze ma problemy z jedzeniem, ze względu na brak apetytu, złe samopoczucie, trudności z poruszaniem i przygotowywaniem posiłków, niemożność posługiwania się sztućcami czy zaburzenia połykania. Ważna jest w tym przypadku rola opiekuna, który powinien zadbać o to, by pacjent po udarze spożywał wystarczającą ilość energii i składników odżywczych. Warto, by przyrządzane posiłki były: wysokoenergetyczne, łatwe w spożyciu (np. o gładkiej konsystencji, w postaci papki),smaczne,urozmaicone.

0

Witam

Po udarze warto zastosować prawidłową zbilansowaną dietę i wyeliminować błędy żywieniowe. Indywidualne zalecenia mogą być podane po konsultacji z dietetykiem, ponieważ są uzależnione m.in. od stanu zdrowia.

Po porady żywieniowe zapraszam na
www.diet-coaching.xaa.pl

Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty