Czy powinnam budzić dziecko do karmienia?

Witam. Jestem mama skrajnego wczesniaka, dziecko urodziło się 3 miesiące za wcześnie. W tej chwili mały skończył 4 miesiące i mam pytanie odnośnie jego karmienia ponieważ ponieważ wcześniej wybudzał się w nocy na jedzenie co 3 godziny natomiast teraz od jakiegoś czasu nie chce jesc ponieważ śpi i ciężko jest go wybudzić. Jak go nie wybudzę to przespałby pewnie całą noc i czy powinnam mu pozwolić czy jednak wybudzać go do karmienia? Karmie go ściągniętym mlekiem z piersi.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

noworodki, a zwłaszcza wcześniaki, wymagają szczególnej uwagi – zwłaszcza w kwestii karmienia. Twardy sen niemowlęcia nie oznacza, że dziecko jest najedzone i nie potrzebuje nocnych karmień – wręcz przeciwnie. W przypadku wcześniaków zasada karmienia na żądanie nie obowiązuje – takie niemowlę należy karmić jak najczęściej (co 3 godziny minimum – przerwy nie powinny być dłuższe niż 4 godziny), nawet jeżeli oznacza to konieczność wybudzania dziecka nawet kilkakrotnie w ciągu nocy. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/noworodek-zasypia-przy-karmieniu.

Jeżeli nie udaje się Pani karmić piersią z powodu nieefektywnego ssania niemowlęcia lub braku odruchu, to sugeruję ponawianie prób jak najczęściej oraz kontakt z CDL, czyli doradcą laktacyjnym. Dodatkowo proszę skonsultować się z pediatrą w celu oceny stanu niemowlęcia oraz jego przyrostów. Proszę pamiętać, że mniejsza liczba karmień w rytmie dobowym oznacza mniejszą produkcję pokarmu, a także – słabsze przybieranie na wadze niemowlęcia.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/karmienie-wczesniaka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.