Jak karmić 3-miesięczne niemowlę?

Mam 12-tygodniowego synka. Odkąd skończył 2 miesiące je regularnie co 3 godziny 6 razy na dobę po 120 ml mleka modyfikowanego (AR). Pierwszy posiłek jest ok. godz. 8ej, a ostatni ok. 23ej. Synek nie budzi się w nocy na jedzenie. Nieraz muszę go rano sama obudzić na pierwszy posiłek. Czy tak długa przerwa w nocy bez jedzenia nie szkodzi mojemu dziecku? Ostatnio synek zaczął płakać gdy skończył butelkę ze 120 ml mleka i zaczęłam mu dawać 150 ml, które chętnie zjada. Ilość karmień zmniejszyłam do pięciu żeby go nie przekarmiać, a czas między karmieniami wydłużyłam do 4 godzin, ale takie przerwy między karmieniami są chyba za długie dla mojego synka, gdyż zaczyna wcześniej być głodny. Jak powinnam go w takiej sytuacji karmić? Pozwalać na to czego chce dziecko? Czyli pozwalać przesypiać noce i jeść po 150 ml mm co np. 3,5 godziny 5 razy dziennie? Czy dawać 6 porcji po 150 ml? Jaka może być maksymalna przerwa między karmieniami w nocy u prawie 3 miesięcznego niemowlaka? Waga urodzeniowa to 3370 g, po trzech dobach przy wypisie ze szpitala ważył 3160 g. Aktualnie waży 5430 g.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeszcze do niedawna pokutowało przekonanie o różnych sposobach karmienia dziecka w przypadku żywienia pokarmem matki i mlekiem modyfikowanym. A mianowicie rozbieżność polegała na tzw. karmieniu na żądanie w przypadku karmienia piersią oraz karmieniu z zachowaniem 3-4-godzinnych odstępów czasowych w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym. Takie różnice wynikały z faktu, że mieszanka jest bardziej sycąca i trudniejsza do strawienia przez żołądek małego dziecka. Jednak obecnie wiele położnych oraz dietetyków odchodzi od tego schematu na rzecz karmienia na żądanie także w przypadku mleka modyfikowanego.

Nie oznacza to oczywiście karmienia dziecka zawsze, gdy ono płacze, bo nie zawsze płacz oznacza głód. Ale jeżeli niemowlę wyraźnie domaga się mleka – tak jak w przypadku Pani dziecka, które chętnie wypija 150 ml (proszę pamiętać, że dziecko z czasem potrzebuje coraz większych porcji!), to ograniczanie ilości może być niewskazane. Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/co-ile-karmic-niemowle.

Jeśli chodzi o nocne karmienia, to przyjmuje się, że dziecko w tym wieku nie powinno mieć tak długich odstępów czasowych z uwagi na wahania poziomu cukru we krwi. Przez pierwsze 6 tygodni życia dziecka ten odstęp czasowy nie powinien być dłuższy niż 4 godziny, zaś między 3. a 6. miesiącem – jest to 6 godzin. Może Pani spróbować podawać mleko późnym wieczorem oraz wczesnym rankiem, by zmniejszyć odstępy pomiędzy posiłkami – jeśli jednak dziecko nie wykazuje takiej chęci, to nie warto zmuszać go do jedzenia. Więcej o karmieniu nocnym dziecka pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/do-kiedy-karmic-dziecko-w-nocy.

Proszę pamiętać, że wyznacznikiem zdrowia i prawidłowego rozwoju malucha jest jego ogólna kondycja psychofizyczna, a także sukcesywnie rosnąca waga. Rozwój fizyczny dziecka można ocenić za pomocą siatki centylowej, zatem jeśli cokolwiek Panią niepokoi, warto skonsultować się z pediatrą.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.