Co zrobić ze spłaszczeniem główki dziecka?

Witam . Mój synek.ma 3.5 miesiąca. Zauważyłam że ma splaszczenie delikatnie prawej strony potylicy . Cały czas od urodzenia przekładam go na boczki. Czym może być to spowodowane ? Czy główka się jeszcze wyrówna?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

spłaszczenie główki u niemowląt to stosunkowo częsta przypadłość – w większość przypadków mija wraz z biegiem czasu, warto jednak wspomóc właściwe formowanie się czaszki. Przede wszystkim proszę pamiętać o suplementacji witaminy D3 w dawce dobranej do niemowlęcia – jest niezbędna do prawidłowej rozwoju oraz budowy kości. Jej niedobór może prowadzić nie tylko do zaburzeń układu immunologicznego, ale także do krzywicy. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/krzywica.

Dodatkowo na rynku dostępne są specjalne, korygujące kształt główki poduszki, wkładki, a nawet materace dla niemowląt. Należy również zachęcać dziecko – zwłaszcza gdy leży w łóżeczku – do częstej zmiany pozycji, to jest ułożenia ciała i główki. Czyli warto kłaść dziecko na boku (może Pani zawieszać na ramach łóżeczka zabawki, które przyciągną jego uwagę i sprawią, że dziecko będzie odwracać główkę) oraz na brzuchu . W razie wątpliwości warto skonsultować swe obawy z fizjoterapeutą dziecięcym – niekiedy konieczne są ćwiczenia, które pozwolą rozwiązać problem z mięśniami szyi u dziecka.

Być może uspokoją Panią odpowiedzi ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/splaszczenie-glowki-u-3-miesiecznego-dziecka oraz tutaj: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/splaszczenie-glowki-u-2-5-miesiecznego-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.