Czy należy sprawdzić głowę dziecka po upadku?

Witam Moje półtoraroczne dziecko wypadło z łóżeczka lewym bokiem na płytki, uderzając główką. Nie jestem w stanie określić czy główka mocno uderzyła, siniak jedynie na środku zawłosienia czołowego. Omdlenia nie było.Żadnych objawów nie wykazuje,zmian w zachowaniu także nie było i nie ma. Dziecko jedynie się wystraszylo i dosyć mocno płakało przez chwilkę. Na Sorze przyjęli zgłoszenie ale nie wykonali żadnych badań, jedynie obserwować. Od upadku minęła doba, czy jeżeli nie ma żadnych objawów to wszystko jest w porządku? Czy jednak warto skonsultować to z lekarzem aby zlecił badania?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bardzo dobrze się stało że trafiliście Państwo z dzieckiem na SOR. Z Pani relacji wynika, że lekarz nie zlecił badań obrazowych. Zapewne stan dziecka nie wskazywał na konieczność ich wykonania. Lekarz podjął decyzję adekwatną do zaistniałej sytuacji. Teraz jako, że dziecko jest po takim upadku to Państwa zadaniem jest baczna obserwacja dziecka. Jeśli córeczka nie płacze ciągle, to można przypuszczać że nie doszło do poważnych uszkodzeń. Ponadto warto zwrócić uwagę na źrenice dziecka. Jeśli nie są one rozszerzone to także nie ma powodów do niepokoju. Na pewno w obecnej sytuacji trzeba zwrócić uwagę na dziecko mocniej przynajmniej przez około 48 godzin od zdarzenia. Dzieci są troszkę bardziej odporne na upadki ponieważ ich czaszka nie jest w pełni zasklepiona i szwy są chrzęstne. Niemniej jednak zawsze trzeba zwracać uwagę na ryzyko upadku czy wypadnięcia dziecka z wysokości.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/upadek-dziecka-na-tyl-glowki-a-ryzyko-krwiaka-lub-padaczki

https://portal.abczdrowie.pl/czaszka

https://portal.abczdrowie.pl/zlamania-kosci

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.