Co robić po takim upadku dziecka?

Córeczka ( niecałe 2 latka) spadła w sali zabaw na dywan mocno płakała po upadku A na jej buźce było otarcie na czole i pod noskiem żadnego guza, siniaka czy zachowania które wskazywaloby że coś jest nie tak nie było spadła z dość wysoka dlatego się martwię czy jej nic po tym upadku nie będzie czy jeśli do tej pory czyli tydzień po upadku nic się nie dzieje nie muszę się już martwić czy np. Mógł powstawać jakiś krwiak który się później ujawni... ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

urazy głowy u dziecka pojawiające się na skutek upadku dają o sobie znać niedługo po wydarzeniu. W przypadku krwawienia wewnątrzczaszkowe jest to zaledwie kilka godzin po zaistniałej sytuacji. W związku z tym, gdyby wydarzyło się coś poważnego, to z pewnością już by Pani to zauważyła.

Dla bezpieczeństwa lekarze najczęściej zalecają kilkudniową obserwację malucha pod kątem ewentualnych obrażeń i objawów im towarzyszących. Skoro minął już tydzień, a córka nie skarży się na jakiekolwiek dolegliwości, to wszystko powinno być w porządku.

Jeśli jednak nadal to Panią niepokoi, nie zaszkodzi konsultacja z pediatrą, który w razie potrzeby zaleci dalsze postępowanie.

Podobne pytania znajdzie Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/upadek-dziecka-na-tyl-glowki-a-ryzyko-krwiaka-lub-padaczki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/upadek-7-miesiecznego-dziecka-z-lozka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/upadek-15-miesiecznego-dziecka-z-lozka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.