Zapytaj lekarza

7 3 6 , 5 2 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Fakty o zdrowiu - Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

bez konsultacji z pediatrą nie należy stosować żadnych środków farmakologicznych – lekarz powinien zbadać niemowlę oraz zebrać wywiad, by ustalić, czy faktycznie mamy do czynienia z zaparciami i czy wymagają one zastosowania takich metod, jak czopki czy wlewki.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-noworodka.

Jeżeli chodzi o metody wspomagające perystaltykę jelit, które może Pani bezpiecznie zastosować, by pomóc niemowlęciu, to może Pani spróbować masować brzuszek. Należy wykonywać koliste ruchy palcami dookoła pępka dziecka, a także można wykonywać nogami dziecka ćwiczenie o nazwie „rowerek”. Obie te metody mają na celu pobudzenie pracy jelit, które z uwagi na wiek dziecka, podobnie jak cały układ trawienny, nie funkcjonują jeszcze tak, jak powinny. Jest to podyktowane fizjologią i zazwyczaj ulega unormowaniu z biegiem czasu.

Być może zainteresują Panią odpowiedzi naszego eksperta na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/probiotyki-na-zaparcia-u-niemowlat

Może Pani także, za zgodą pediatry, podawać dziecku probiotyk, który przyspieszy kolonizację jelit właściwą florą bakteryjną, wspierającą trawienie dziecka. O probiotykach może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/probiotyk-dla-dzieci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy