Asymetria na główce niemowlaka

Witam, 19 listopada moja 2 miesięczna córeczka ma wyznaczony termin usg główki, ale ja bardzo się denerwuję dlatego bardzo proszę o odpowiedź czy u niemowlaka mogą występować nierówności główki wyczuwalne przy dotykaniu, asymetria?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Tak, niewielka asymetria może występować. Szwy czaszkowe między poszczególnymi kośćmi czaszki są jeszcze niezrośnięte, tak jak i ciemiączka. Dzięki temu dziecko miało możliwość przejść przez kanał rodny w trakcie porodu.
Teraz należy zwracać uwagę, by dziecko kładzione było na dwóch bokach, a nie tylko na jednym, tak by główka była naprzemiennie ustawiona w różne strony.
Zapobiegnie to spłaszczaniu się główki od strony na której dziecko zawsze leży.