Jak postępować z ruchomym zębem?

Witam. Mam 25 lat , w wieku 16 lat ściągnięto mi aparat stały , który nosiłam przez okolo 2.5 roku. Rok po ściągnięciu apratu zauważyłam że górna jedynka jest lekko ruchoma. Zapytałeam o to dentysge i otrzymalam odpowiedz, że ruchomośc ta jest niewielka i nie ma czym się martwić. Jakiś czas temu znów poczułam dyskomfort . W dalszym ciągu nie widać gołym okiem ,że ząb jest ruchomy. Czy trzeba coś z nim zrobić? Zęby po zdjęciu aparatu mialam idealnie proste, teraz natomiast ruchoma jedynka cofnęła się do tyłu a dwójka obok poszła lekko w górę.
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Często, jeśli sam ząb jest zdrowy, tego typu ruchomość i przemieszczenie jest konsekwencją asymetrii czaszkowej i jej skutków - naprężeń pomiędzy kośćmi szczęki. Warto sprawdzić asymetrię postawy, czaszki, a także stan napięcia mięśni szyi i głowy. Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak postępować z tym zębem?

Witam. Kontaktuję się w sprawie porady stomatologicznej. Mój ząb (prawa górna szóstka) jest w złym stanie i kwalifikuje się do leczenia kanałowego. Proponowano mi zarówno jego leczenie oraz odbudowę z wkładem i koroną, a także usunięcie zęba i wykonanie mostu protetycznego. Moje pytanie dotyczy natomiast zębów sąsiadujących z wspomnianym. Jeśli miałby być wykonywany most, to oczywiste jest, że musiałbym te zęby przeleczyć (nie są również w dobrym stanie, ale nie tak złym, jak ząb opisywany). Natomiast czy jest to także konieczne w wypadku jedynie leczenia i odbudowy zniszczonego zęba środkowego? Pytam, gdyż w jednym gabinecie powiedziano mi, że to konieczne, natomiast w drugim nie wspomniano w ogóle o leczeniu zębów sąsiednich, jedynie o leczeniu środkowego, wkładzie oraz koronie? Czy zatem można na razie uniknąć leczenia tamtych sąsiednich i skupić się na odbudowie tylko tego jednego?
MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak dalej postępować z tym zębem?

Witam, Dnia 20.11 miałam wymienianą plombę w zębie. Po wymianie jak zeszło znieczulenie czułam ból tego zęba przy gryzieniu twardych rzeczy, po zgłoszeniu problemu dentystka stwierdziła, że plomba może być założona za wysoko. Poszłam na poprawkę (spiłowala na dole zęba jedynie po czym nałożyła cytuję "preparat". Po powrocie do domu przy próbie jedzenia ząb nadal bardzo boli. Dzownilam znowu do dentystki, która stwierdziła że teraz jest to nadwrażliwość "pozabiegowa" i może się utrzymać 3 tygodnie. Mam smarować pastą elmex. Wydaję mi się jednak, że coś jest nie tak i to nie jest nadwrażliwości, dodam iż wizyta była prywatna i zapłaciłam sporo pieniędzy, stąd moje pytanie czy dentystka ma rację i jak dalej działać?
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Dzień dobry, często istnieje wrażliwość pozabiegowa i warto poczekać nawet do miesiąca. Na początku należy ząb oszczędzać i nie nagryzać twardych rzeczy. Jeżeli jednak wrażliwość się będzie wzmagać lub w ogóle nie znikać, należy sie udać do lekarza, aby mógł sprawdzić dlaczego tak się dzieje. Jeżeli w trakcie wypełniania zęba powstał jakiś artefakt, lekarz powinien wymienić wypełnienie i ból przejdzie. Jeżeli natomiast to miazga pod wpływem bakterii próchnicy została nieodwracalnie podrażniona, należy wykonać leczenie kanałowe i to nie jest już wizyta gwarancyjna.

0

Wypełnieni może być w dalszym ciągu niedopasowane do zgryzu lub próchnica w tym zębie była głęboka i doszło do stanu zapalnego miazgi dlatego boli na nagryzanie. Trzeba to dokładnie sprawdzić najlepiej wspomagając się tomografią komputerową. Jeżeli dolegliwości będą się nasilały to będzie konieczne leczenie endoontyczne.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty