Czy można nałożyć licówkę na ząb, który ma być leczony?

Witam Chcialam się spytać czy można nalozyc licówkę lub jakiś kompozyt na ukruszona przednia czesc zeba (gorna 5) martwego, przeznaczone do leczenia kanalowego. Lekarz proponuje koronę ale ja nie chce zakladac korony. Czy sa inne sposoby na odbudowę zeba martwego przeznaczonego do kanalowego leczenia? Z gory dziekuje za odpowiedz :)

Witam serdecznie,
decyzja o tym, czy wykonać licówkę czy koronę protetyczną na danym zębie, powinna być uzależniona od ilości tkanek twardych zęba, które zostały. Jeśli ząb był mocno zniszczony próchnicą, że trzeba było leczyć go kanałowo po usunięciu całej próchnicy, to może sugerować znaczną utratę szkliwa i zębiny. Wtedy korona protetyczna byłaby korzystniejsza, bo lepiej ochroni ząb.
Na pewno decyzję o wykonaniu czy licówki czy korony lepiej podjąć po skończonym leczeniu kanałowym zęba i wykonaniu kontrolnego zdjęcia rentgenowskiego.
Jeśli utrata tkanek była nieznaczna, może być możliwe wykonanie licówek. Jednak przy odbudowie zęba najważniejsze by uzyskać odpowiednią wytrzymałość mechaniczną, bo bez tego estetyczna licówka nie przetrwa długo.
Pozdrawiam