Wybielanie zęba od wewnątrz

Mam martwą jedynkę. Leczyłam ją kilka lat temu kanałowo, a w tym tyg. zmieniałam jedną warstwę na jaśniejszą. Ząb troszkę ściemniał. Dentystka zaproponowała mi wybielanie wewnętrzne ale boję się kolejnego rozwiercania zęba bo nie chcę aby się złamał albo ukruszył. Czy takie wybielanie jest bezpieczne i trwałe? A czy jest możliwość zrobienia licówki kompozytem na przedniej, całej warstwie zęba? Oraz czy kolejne leczenie kanałowe i dokładne oczyszczenie wybieliłoby na zawsze ząb? Pozdrawiam

Podczas takiego wybielania trzeba uważać na kruchy martwy ząb. Trwałość wybielania zależy od rodzaju przebarwienia. Zasadniczo nie powinno się zakładać na martwy ząb licówki bez wzmocnienia go wkładem koronowo-korzeniowym. Martwy ząb ma mniejszą wytrzymałość na urazy.

Zęby po leczeniu kanałowym często z czasem ciemnieją. Ponowne leczenie kanałowe nie zmieni tego stanu, jedyną opcją jest wybielanie wewnątrzkomorowe. Owszem, gdy ząb jest osłabiony, istnieje ryzyko złamania korony podczas ponownego otwarcia - jednak nie widzę obecnego stanu Pani zęba, więc nic więcej powiedzieć nie mogę.
Tak samo jeśli chodzi o licówki czy korony - jest możliwość, jednak konieczne jest badanie wewnątrzustne.