Przesunięcie położenia ust i zapadnięcie policzka po założeniu aparatu ortodontycznego

Witam, Jest Pan moją ostatnią deską ratunku. Mam 30 lat miesiąc temu został założony mi na górną szczękę aparat stały zamki metalowe ligaturowy. Rozpoznanie wada krzyżowa zgryzu. Za m-c zostanie założony rotator. Martwi mnie to że moje usta wręcz przesunęły się w stronę prawą jakby poliko również się zapadło. Po lewej stronie dwójka górna cofnęła się mocno w tył. Dlaczego tak się dzieje czy to normalne?? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Najprawdopodobniej ma Pani asymetrię czaszkową - tak zwane boczne zniekształcenie czaszki (np. tył czaszki jest przemieszczony w lewo względem przodu) - i w momencie, gdy stawy skroniowo-żuchwowe mogły ustawić się w optymalnej dla nich pozycji - żuchwa ustawiła się w takiej właśnie pozycji. Umożliwiło to założenie aparatu i rozpoczęcie rozklinowania nieprawidłowo ustawionych względem siebie zębów. Często w takich przypadkach wdraża się zespołowe leczenie chirodontyczne - wad postawy, czaszki i zgryzu. Pozdrawiam