Jak leczyć tiki?

Czy tzw. tiki mogą mieć związek z problemami emocjonalnymi? Mój dorosły brat ma prawie całe życie takie tiki. Według mnie nasilają się w chwilach, kiedy coś mocno przeżywa. W jaki sposób można to leczyć?

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Uważa się, że sytuacje stresowe pełnią istotną rolę w  powstawaniu i nasilaniu się tików. Poza czynnikami psychologicznymi uwzględnia się także znaczenie czynników genetycznych, zaburzeń neuroprzekaźnictwa oraz zmian strukturalnych mózgu (np. urazów okołoporodowych).

Leczenie tików powinno być kompleksowe, uwzględniające rolę wszystkich czynników. Przede wszystkim należy zacząć od postawienia odpowiedniej diagnozy. W tym celu polecam Państwu konsultację u psychiatry.

Leczenie może polegać na oddziaływaniach psychoterapeutycznych oraz leczeniu farmakologicznym. Psychoterapia tików to m.in. nauka relaksacji, radzenia sobie ze stresem, analiza czynników wywołujących tiki. Nasilone tiki wymagają leczenia farmakologicznego, stosuje się leki z grupy neuroleptyków. Ich skuteczność w redukcji tików ocenia się na 70-80%.

Z pozdrowieniami