Jak mogę leczyć te tiki nerwowe?

Witam, Od 8 lat mam tiki nerwowe. Żadne leki nie pomagały, nic dosłownie. Raz były gorsze, raz słabsze. Kiedyś skupiały się na mruganie oczami, teraz za to są ta drgania i napinanie mięśni w łopatkach oraz nogach. Podczas gdy byłem u psychiatry, dano mi tabletki, które po przeczytaniu ulotki wystraszyłem się i postanowiłem tego nie brać. Pytanie, czy da się je zwalczyć w inny sposób bez farmakologii? Mam 19 lat obecnie. Strasznie owe tiki utrudniają mi normalne funkcjonowanie, dodam że mam też skrzywienie tych łopatek.

Witam! Ze strachu nie dał Pan szansy lek. psychiatrze, aby się wykazał. Oczywiście są inne metody leczenia tików, ale każda strategia terapeutyczna musi być oparta na wzajemnym zaufaniu, a tego jakoś brakuje. Przy tych dolegliwościach czasem używa się stymulacji magnetycznej lub elektrycznej, czasem implanty, jednak jak Pan poczyta o tych terapiach to może pojawić się zwątpienie. Psychoterapia w zależności od przygotowania i doświadczenia terapeuty: głęboka psychoanaliza, hipnoza lub inne. Najprostsze są metody mieszane: odpowiednio dobrana psychoterapia wzmocniona również odpowiednio dobranymi lekami. Trzeba pamiętać także o tym, że w początkowej fazie leczenia może wystąpić kilkutygodniowy okres bez poprawy lub wręcz uczucie pogorszenia - taka jest specyfika działania niektórych leków. Leczenie w takich przypadkach jest pewnego rodzaju kontraktem - musi być wzajemne zaufanie. Zwątpienie w kwalifikacje lekarza po zapoznaniu się z "rewelacjami" na forach lub ulotkach lekowych nie wróży nic dobrego. 8-letnia choroba tikowa naraziła Pana na wiele urazów i ma charakter rozszerzający się na kolejne okolice. Leczenie powinno być zdecydowane i skuteczne, gdyż kolejne nieudane próby pogłębiają uraz psychiczny. Powodzenia W. Łuczkowski.