Gdzie należy leczyć tiki nerwowe?

Witam. Chciałbym się dowiedzieć gdzie należy leczyć tiki nerwowe? do jakiego lekarza się udać? czy psycholog może pomoc w uporaniu się z takimi obiawiami? mam 27 lat tiki mialem od zawsze jedne mniej widoczne drugie bardziej ale nigdy nie utrzymywaly sie dosc dlugo ... pare dni temu wrocil mi tik ktory juz w przeszlosci mialem mianowicie nosze okulary i tak jakbym chcial bez dotkniecia ich poprawic je na nosie ... cos takiego wyglada ten tik strasznie mnie to krepuje i mysle o tym niemal na okraglo chociaz wiem ze nie powinnienem. Zaczelem pic melise bo wyczytalem ze w niektorych przypadkach regularne picie melisy potrafi przyniesc dobre skutki... prosze mi doradzic czy to da sie opanowac? dziekuje

Dzień dobry. Warto poszukać psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego i zapisać się na wizytę. Obecnie w leczeniu tików u dorosłych stosuje się psychoterapię poznawczo-behawioralną, ze względu na to, że wykazuje skuteczność taką samą jak farmakoterapia. Światowe wytyczne dotyczące leczenia zaburzeń tikowych, wskazują metody behawioralne jako interwencje pierwszorzędne, które powinny być zastosowane, zanim wprowadzi się farmakoterapię.Najczęściej stosowane procedury behawioralne w przypadku leczenia tych zaburzeń, to ekspozycję z powstrzymaniem reakcji i odwracanie nawyku. Obydwie te metody prowadzą do znacznej redukcji nasilenia tików (częstotliwość i nasilenie tików po terapii zmniejsza się aż o 70 do 80 %). U osób dorosłych często włącza się procedury poznawcze, dotyczące sposobu myślenia i oczekiwań. Psychoterapia poznawczo-behawioralna w tym przypadku jest terapią krótkoterminową koncentrującą się na pracy dokładnie z tym problemem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Justyna Sordyl-Grajcar
www.psychoterapeutakatowice.pl